İbraim Paşi'nin Canlı Nişan adlı romanı esasında Kırım Tatar Türkçesinde isim cümleleri
Noun clauses of crimean Tatar Turkish in the novel of Canli Nişan by Ibraim Paşi
- Tez No: 550938
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU SEMA ERTANE BAYDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
İsim cümleleri Türkiye Türkçesinde ve Kırım Tatar Türkçesinde önemle üzerinde durulması gereken bir konudur. İsim cümlelerini incelediğimiz bu çalışmada Kırım Tatar Türkçesinde isim cümlelerinin kullanım sıklığı ve bu isim cümlelerinin cümle kalıplarının tespit edilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla Kırım Tatar edebiyatı yazarlarından olan İbraim Paşi'nin“Canlı Nişan”adlı romanındaki isim cümleleri taranarak cümle kalıplarına, yüklem isminin türüne, yüklemin yerine, anlamına ve zamanına göre tasnif edilmiştir. Eserdeki isim cümleleri önce transkribe edilip sonrasında Türkiye Türkçesine aktarılmıştır. Böylece isim cümlelerinin Kırım Tatar Türkçesindeki kullanım özellikleri belirlenmiştir. Ayrıca çalışmada; isim cümlesi, cümle, isim, özne, nesne, yer tamlayıcısı, zarf tümleci, yüklem ve yardımcı unsur konu başlıklarıyla ilgili literatür taraması yapılarak araştırmacıların görüşlerine yer verilmiştir. Bu çalışma“Söz Başı”,“Giriş”,“Birinci Bölüm”,“İkinci Bölüm”ve“Sonuç”tan oluşmaktadır. Çalışmanın sonunda, doğrudan ya da dolaylı olarak faydalandığımız“Kaynaklar”a yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Noun clauses are the topics that should be deliberated in Turkey Turkish and Crimean and Tatar Turkish. In this study, in which we have analyzed noun clauses in Crimian Tatar Turkish, it is aimed to determine the frequency of occurrence and sentences structures of these sentences. For this purpose, noun clauses in the novel of Canlı Nişan by İbraim Paşi, one of the authors of Crimean Tatar literature, are scanned and classified in terms of sentence pattern, type and place of predicate meaning and time. Noun clauses in the novel were transcribed and then transferred into Turkish. So the usage of noun clause in Crimean Tatar Turkish are determined. Morover, in the study a literature search was done with the headings of noun clause, sentence, noun, subject, object, indirect object, adverbial clause, predicate and and the researcher's views included. The study includes“foreword”,“introduction”,“section one”,“section two”and“conclusion”. The conclusion part of the study includes“bibliography”that we made use of directly or indirectly.