19. yüzyıl Osmanlı İmparatorluğu çiftliklerinde üretim ilişkileri ve hukukî dönüşüm: Parga Çiftliği Kararnâmesi
Relations of production and legal transformation in the çiftliks of the 19th-century Ottoman Empire: Bylaw of the Çiftlik of Parga
  1. Tez No: 551040
  2. Yazar: ALİ ONUR PEKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALP YÜCEL KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Tarih, Economics, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Osmanlı İmparatorluğu'nun 19. yüzyıldaki çağdaşlaşma girişimleri içerisinde kanunlaştırmanın önemli bir yeri bulunmaktadır. Özellikle lâyihalar yoluyla çiftçi köylülük ile çiftlik sahipleri arasındaki ilişkiler düzenlenmiş, üretim ve mülkiyet ilişkilerindeki değişimlerin yansımaları kanunlar şeklinde ortaya çıkmıştır. Bu tezde, Yeni Kurumsal İktisat teorisinin eleştirisi bağlamında 19. yüzyıl Osmanlı İmparatorluğu'ndaki kanunlaştırma girişiminin iktisadî ve toplumsal etkileri araştırılacak, Parga çiftliğinde yaşananlar ışığında meselenin irdelenmesi hedeflenecektir. Dünya genelinde üretimin giderek ticarileştiği bir dönemde bu meselenin kırsal dönüşüme dâir vereceği ipuçları, çeşitli arşiv belgelerinden de yararlanılan tarihsel bir incelemeye konu olacaktır.
Özet (Çeviri)
Codification occupies an important place among modernisation attempts in the 19th-century Ottoman Empire. Relations between peasantry and owners of çiftliks were laid out especially through lâyihas (or, bylaws), and the reflections of changes in the relations of production and property became apparent in the form of codes. In this thesis, economic and social effects of codification attempts in the 19th-century Ottoman Empire will be studied in the context of critique of New Institutional Economics, and an examination of the issue will be aimed in the light of what happened in Parga. Leads gathered out of this issue regarding rural transformation in a period when production across the world became increasingly commercialized will be subject to a historical study that also utilizes archive documents.