Trabekülektomi ile fakotrabekülektomi ameliyatlarının etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of efficiency between trabeculectomy andphacotrabeculectomy
  1. Tez No: 551266
  2. Yazar: AHMET KIRGIZ
  3. Danışmanlar: DR. MEHMET ŞAHİN SEVİM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
AMAÇ: Trabekülektomi ile fakotrabekülektomi ameliyatlarının, ameliyat sonrası dönemde göz içi basıncını düşürme başarısı ve komplikasyon gelişimi açısından karşılaştırılması. YÖNTEM VE GEREÇLER: Kliniğimiz glokom biriminde takip edilen 34 hastanın 40 gözüne trabekülektomi (Grup I), 45 hastanın 51 gözüne fakotrabekülektomi (Grup II) ameliyatı uygulandı. Her iki grupta ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası son muayenede; görme keskinlikleri, GIB değerleri, biyomikroskopik bulgular ve komplikasyonlar kaydedildi. Her iki grup, ameliyat başarısı (GIB ≤ 18 mmhg), ameliyat sonrası ilaç tedavisi ihtiyacı ve komplikasyon gelişimi açısından karşılaştırıldı. Grup içi karşılaştırmalarda paired sample t testi, gruplar arası karşılaştırmada student t testi kullanıldı. BULGULAR: Hastaların ortalama yaşları grup I'de 61,40±9,35, grup II' de 70,80±6,92 idi. Grup I'de ameliyat öncesi ortalama GIB: 26,02±8,99, ameliyat sonrası GIB: 15,07±3,12, grup II'de ameliyat öncesi ortalama GIB: 21,80±6,64, ameliyat sonrası GIB: 14,61±3,60 olarak tespit edildi. Ameliyat sonrası grup I'deki hastaların %87,5'inde , grup II' deki hastaların %84,3'ünde GIB değerleri 18 mmHg'nin altındaydı. Ortalama takip süresi grup I'de 6,38 ±5,03, grup II'de 6,78±4,70 aydı. SONUÇLAR: Grup I'deki hastalarda grup II'ye göre ameliyat sonrası göz içi basıncındaki yüzde azalış miktarı daha fazla olmasına rağmen bu fark istatistiksel olarak anlamlı değildir. Fakoemülsifikasyon ve göz içi lens implantasyonu ile birlikte yapılan trabekülektomi ameliyatı sonrasında da göz içi basıncında etkin bir düşüş sağlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: Comparison of trabeculectomy and phacotrabeculectomy operations for postoperative success in aspect of intraocular pressure (İOP) reduction and complication rate. Material and Method: Trabeculectomy was performed in 55 eyes of 50 patients (Group1), phacotrabeculectomy was performed in 51 eyes of 45 patients who were followed up for glaucoma in the glaucoma department of 2. Eye Clinic, Haydarpasa Numune Education and Research Hospital. Preoperative and postoperative visual acuity, IOP, biomicroscopic findings and complications had recorded in both groups. Groups are compared according to success of the surgery (Postoperative IOP≤18 mmhg was accepted as successful surgery) and complication rate. Results: Patients' mean age was 69.30±5.20 in group 1 and 70.80±6.92 in group 2. In group 1 preoperative mean IOP was 24.01±7.89, postoperative IOP was 14.07±2.12, in group 2 preoperative mean IOP was 23.80±6.41, postoperative IOP was 14.61±3.60. Postoperatively %87.27 of group 1 patients' and %84.3 of group 2 patients' IOP values were under 18 mmHg. Mean follow up period was 6.38±5.03 months in group 1 and 6.78±4.70 months in group 2. In group comparisons paired sample t test, between two group comparisons student t test were used. Conclusion: Postoperative decrease rate in IOP was more in group 1 than group 2 but this difference was not statistically significant. IOP can be decreased effectively after trabeculectomy operation performed with phacoemulsification and intraocular lens implantation.