Kauçuk hamur üretim işçilerinde çalışma analizi ile ergonomik risk faktörlerinin incelenmesi
Investigation of ergonomic risk factors with work analysis of Rubber pulp production workers
  1. Tez No: 551415
  2. Yazar: YAVUZ SULTAN SELİM KAVRIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA KAYIHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışma kauçuk hamur üretim işçilerinin kas-iskelet sistemi bozukluklarını (KİSB), iş-aktivite risk analizlerini ve psikolojik durumlarını değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Çalışma kauçuk hamur üretim bölümünde 114 işçisi bulunan bir fabrikada, gönüllülük esasına göre seçilen 88 işçi ile gerçekleştirilmiştir. İşçilere bu çalışma için özel tasarlanan; içeriğinde demografik bilgileri, eğitim durumlarını, çalışma sürelerini, kronik hastalıkları ve ergonomik çalışma koşulları hakkındaki bilgilerini sorgulayan anket uygulanmıştır. Sonrasında işçilerin KİSB değerlendirmeleri Genişletilmiş Nordick Kas İskelet Sistemi Anketi (GNKİSA) ile; aktivite ve risk analizleri Hızlı Tüm Vücut Değerlendirmesi (REBA) ile; psikolojik durumları ise Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) ile değerlendirilmiştir. Sonuçlar değerlendirildiğinde kauçuk hamur üretim işçilerinin çoğunun (%87,4) vücudunun en az bir bölgesinde rahatsızlık tanımladığı, en sık boyun (%44,3), bel (%42,9) ve sırt (%26,2) rahatsızlıkları yaşadığı, en az ise kalça-uyluk (%3,7) rahatsızlıkları olduğu görülmüştür. İşçilerin çok az bir kısmının (%3,4) yüksek ve çok yüksek risk seviyesinde çalıştığı tespit edilmiştir. Psikolojik değerlendirmede ise çoğu işçide (%83) hiçbir psikolojik etkilenim olmadığı bulunmuştur. Sonuçlar ilişkisel olarak değerlendirildiğinde ise; REBA, BDÖ, GNKİSA, ergonomik çalışma koşullarını bildiğini ifade edenler arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study was carried out to evaluate the musculoskeletal disorders (MSKD), work-activity risk analysis and psychological status of the rubber pulp production workers. 88 volunteer employees were recruited in this study from a factory with 114 employees in the rubber dough production department. A survey which has been designed specifically for this study were used to obtain information about work and ergonomic awareness and demographics. Afterwards, Nordick Musculoskeletal Questionnaire (NMQ) for MSKD evaluations, Rapid Entire Body Assessment (REBA) for activity and risk analysis and Beck Depression Inventory (BDI) for psychological status were used. Video recordings, questionnaires and one-to-one interview techniques were used for evaluations. When the results were evaluated, it was found that most of the rubber dough production employees (87.4%) defined discomfort in at least one part of the body, most common in neck (39%), low back (36%), back (22%), and hip and thigh (3%) at the very least. Very few of the employees (3.4%) work at a high and very high risk level. And most of the employees (83%) had no psychological effects. In addition, there was no significant relationship between REBA, BDI, NMQ and beeing aware of ergonomic working conditions (p> 0.05).