Osmanlı Hukuku'nda vekalet sözleşmesi
Mandate contract in Ottoman Law
- Tez No: 551512
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAN KOYUNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışmanın konusu Osmanlı hukukunda vekalet sözleşmesidir. Çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde vekalet sözleşmesinin genel hükümleri incelenmiştir. Vekalet sözleşmesinin genel hükümlerinde vekalet sözleşmesinin kurulması, vekalet sözleşmesinin tarafları ve borçları, vekalet sözleşmesinin unsurları, vekalet sözleşmesinin benzer hukuki işlemlerle mukayesesi incelenmiştir. Bunun yanında, kadınların, kölelerin ve Osmanlı devletinde yaşayan gayri müslim teba olan zimmilerin özel durumlarına değinilmiştir. Ayrıca Roma, İslam ve Türk hukukunda vekalet sözleşmesinin bir mukayesesi yapılmıştır. Birinci bölümde son olarak vekalet sözleşmesinin sona erme halleri incelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümü, vekalet sözleşmesinin Osmanlı hukukundaki uygulanış şekilleri oluşturmaktadır. Osmanlılar, vekalet sözleşmesini özel uygulama şekillerine ayırarak ele almışlardır. Bu kapsamda çalışmada da bu ayırım esas alınmıştır. Bu bölümde ilk olarak, evlenmeye vekalet konusu işlenmiştir. Bey akdi demek olan satın alma işlemlerine vekalet konusu ve şira akdi denen satın alam işlemlerine vekalet durumları ele alınmıştır. Bu kapsamda konu örneklerle izah edilmeye çalışılmıştır. Ayrıca şirketler hukukunda uygulanan vekalet türleri ele alınmıştır. Son olarak vekalet sözleşmesinin günümüze uzandığı şekilde husumete vekalet ve bu konunun mahkemelerdeki görünümü olan dava vekilliği konusu işlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is the proxy agreement in Ottoman law. The study consists of two parts. In the first section, the general provisions of the power of attorney are examined. Establishment of a proxy agreement in the general provisions of the power of attorney contract, the parties and debts of the power of attorney, the elements of the power of attorney, the comparison of the power of attorney with similar legal transactions have been examined. n addition, special cases of women, slaves and Zimmi (non-Muslim subjects living in the Ottoman state) were mentioned. In addition, the Roman, Islamic and Turkish law is a comparison of the power of attorney. In the first section, the expiry states of the power of attorney were examined. The second part of the study forms the forms of implementation of the power of attorney in Ottoman law. The Ottomans discussed the power of attorney by dividing them into specific forms of implementation. In this context, the study is based on this distinction. Fırstly the issue of proxy to marry has examined. The procurement procedures, which is the term of contract, are discussed in terms of attorneyship status and procurement procedures. In this context, the subject is tried to be explained with examples. In addition, the types of power of attorney applied in corporate law are discussed. Lastly, the subject of attorney's power of attorney to the present day, the power of attorney and the appearance of this issue in the court case has been discussed.