Başlangıç seviyesindeki judocuların branşa özgü test performansları ile fiziksel uygunlukları arasındaki ilişki
The relationship between physical fitness and judo specific tests performance of young novice judo athletes
- Tez No: 552065
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ SERDAR BALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu araştırmada başlangıç seviyesindeki judocuların judoya özgü performans testleriyle fiziksel uygunlukları arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Araştırmaya yaşları 10-14 arasında değişen egzersiz yapmasına sağlık açısından engeli bulunmayan, en az iki yıl judo antrenmanı deneyimi olan ve kendi yaş kategorisinde müsabakalara katılım sağlamış 10 kız 40 erkek toplamda 50 başlangıç seviyesinde judocu katıldı. Araştırmaya katılan judocuların vücut kompozisyonu ölçümleri boy uzunluğu, vücut ağırlığı ve dört bölgeden alınan deri kıvrım kalınlığı ölçümleriyle tamamlandı. Sporcular özel judo kondisyon testi (SJFT), hikidashi uchi-komi testi (HUT), izometrik ve dinamik judogi tutma (kavrama) kuvvet, durarak uzun atlama, dikey sıçrama, Illinois çeviklik, mekik, şınav, 20 m mekik koşu testlerinin uygulamalarına katıldı. Uygulamalar herhangi bir sıra takıp etmeksizin rastgele en az 2 en fazla 4 gün ara ile ve günün aynı saatinde yapıldı. Normal dağılım gösteren değişkenler arasındaki ilişki Pearson Korelasyon Analizi ile normal dağılım göstermeyen değişkenler ise Spearman Korelasyon Analiziyle incelendi.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine the relationship between judo specific and physical fitness tests performances of novice judo athletes. 50 novice judo athletes (10 females and 40 males, aged 10-14) who are healthy, have at least two years of judo experience and participate in competitions in their age-level voluntarily participated in this study. Anthropometric measurements included height and weight, and 4 site skinfold measurments. Participants carried out special judo fitness test (SJFT), Hikidashi uchikomi test (HUT), isometric and dynamic chin-up tests, standing long-jump, vertical jump, Illionis agility test, sit-up and push-up tests, 20m shuttle run test. Tests were applied randomly at the same time of the day between at least 2 at most 4 days rest intervals. When data shows normal distribution, the relationships among variables were carried out Pearson Correlation Test and when data shows abnormal distribution, the relationship was examined with Spearman Correlation Test.