Ticari defterler ile ispat
  1. Tez No: 553424
  2. Yazar: ZEYNEP VİLDAN ALGUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE AKKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Usul ve İcra İflas Hukuku) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
İşletmesinin mevcut durumunu kontrol altında tutmak ve ticari yaşamın gereklerine uygun işlem yapmak isteyen tacirin, ticari defter tutma yükümlülüğü bulunmaktadır. Tacirlerin ticari defter tutma yükümlülükleri Türk Ticaret Kanunu'nda düzenlenmişken, tacir olmanın kendilerine sağladığı hak ve yükümlülüklerden olan ticari defterlerini kendi lehlerine delil olarak kullanabilmeleri hali usul kanunumuz olan Hukuk Muhakemeleri Kanunu'nda düzenlenmiştir. İspat hükümlerini içerisinde barındıran Hukuk Muhakemeleri Kanunu'nda kişinin kendi tuttuğu kayıtların kendi aleyhine delil olma durumuna istisna getirilerek kanuna uygun olarak tutulmuş ve Kanunun 222. maddesindeki koşulları taşıyan ticari defterlerin sahibi lehine delil olarak kullanılması hali düzenlenmiştir. Böylelikle hukuk sistemimizde katı bir şekilde uygulanmakta olan senetle ispat yasağı da yumuşatılmış ve usul kanunumuzda belirtilen kesin deliller arasında ticari defterler de yerini almıştır.
Özet (Çeviri)
Merchant whom, wants to control his enterprise's rurrent condition and to perform a transaction that suits whit requirements of commercial life, has a liability to keep commercial book. While it has been prepared at Turkish Commercial Code that, all merchants ara liable to keep commercial book, it has also been prepared at Code of Civil Procedure that, all merchants, whom has rights and liabilites as being a mercahnt, can use their commercial boks as an evidence. It has been accepted in the Code of Civil Procedure, which contains the provisions of proof, that individual, whom kept records in accordance with the law and bearing the conditions stated in the article 222 of the law, can use these records as an evidence in favor of the owner but exempt from being a caist against himself. As a result, the prohibition of providing by deed, which is strictly enforced in our legal system, has been softened and has taken its place in the commerical books among the definitive evidence specified in our procedural law.