Erzincan ili merkez ilçesi sığırcılık işletmelerinin yapısal özellikleri
Structural characteristics of the cattle enterprises central county of erzi̇ncan province
  1. Tez No: 553434
  2. Yazar: SERDAR ÖZSAĞLICAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METE YANAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hayvan Yetiştirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırma, Erzincan ili merkez ilçeye bağlı köylerdeki sığırcılık işletmelerinin yapısal özelliklerini incelemek amacıyla il merkezinde 62 köy ve 11 beldede toplam 401 işletmede anket çalışması yapılmıştır. Anket sonuçları SPSS istatistik programında ve ki kare (X 2 ) testi kullanılarak analiz edilmiştir. İşletmecilerin %28,4'ünün 41-50 yaş, %25,4'ünün 51-60 yaş arasında olduğu, %50,6'sının ilkokul mezunu olduğu, %57,9'unun 30 yılı aşkın bir süredir sığır yetiştiriciliği ile uğraştıkları tespit edilmiştir. İşletme sahiplerinin sığırcılıktan memnun olmalarının oranı %67,4, kombine sığır ırkına sahip çiftliklerin oranı %46,9, işletme başına düşen ortalama sığır sayısı 31 baş ve işletmede işçi istihdam etmeme oranının %88,4 olduğu belirlenmiştir. İncelenen işletmelerin %95,0'inin kapalı ahırlara sahip olduğu, %84,4'ünde yemliklerin duvara bitişik bulunduğu, %50,6'sında duvarın inşasında briket kullanıldığı, %79,8'inde altlık kullanılmadığı, %49,1'inde hayvanlara günlük iki defa yemleme yapıldığı ve yem dağıtımının ise işletmelerin %97,5'inde elle yapıldığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, a survey was carried out in 62 villages and 11 towns in order to investigate structural characteristics of the cattle enterprises in central county of Erzincan Province. Data of the survey was analyzed by using chi-square (X 2 ) test in SPSS statistics program. It was determined that 28.4 % and 25.4 % of the enterpriser were between 41 and 50 and 51 and 60 years old respectively as well as 50.6 % of them was graduated from primary school and 57.9 % of the breeders dealing with cattle raising for more than 30 years. Percentage of the enterprisers satisfied from cattle raising was 67.4 %, and percentage of farms had dual purposed cattle breed was 46.9 %, and average number of cattle per enterprise was 31 heads as well as percentage of enterprises which did not employ worker was 88.4 %. Ninety-five percent of the enterprises investigated in this study had closed barns, and feeders in the barns were adjacent to the barn's wall, and bricks were used for construction of the 50.6 % of the barns, and 79.8 % of the enterprisers did not used bedding, and the animals were given feed twice a day in 49.1 % of the farms in addition to distribution of feed was practiced by hand in 97.5 % of them.