Türkiye'de Alevilerin sol siyaset ile eklemlenmesi: İnanç ve topluluk örgütlenmesinin etkileri
Alewis' articulation to left politics in Tukey: Faith's and community organisation's effects
  1. Tez No: 553947
  2. Yazar: MEHMET BUĞRA YÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET BEKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu çalışmada Aleviler ve sol siyaset arasındaki ilişki bir eklemlenme olarak ele alınarak eklemlenme nedenlerinden biri; inanç ve topluluk örgütlenmesinin etkileri incelenmektedir. Aleviler, toplumun diğer kesimleriyle benzer süreçlerden geçseler, aynı sınıfsal karatere sahip olsalar da yeni düzende edindikleri konumlar farklılaşmaktadır. Bu bağlamda vurgulanan nokta; yeni toplumsal formasyonda yer edinmede, işlevini yitirmiş inanç ve topluluk içi örgütsel ilişkilerin belirleyici rolünün olduğudur. Çalışmada öncelikle eklemlenmenin bütüncül boyutu olduğu ve tek bir nedene dayanmadığı ortaya koyularak eklemlenme nedenleri kuramsal bir çerçeveye oturtulacaktır. Sonrasında Alevilik tanımı ve Aleviliğin, yakınlaşmanın başladığı 1960'lı yıllara kadar Alevilerin geçirdiği tarihsel sürece değinilerek kuramsal boyutu verilen eklemlenme, Alevilik ve sol siyaset açısından incelenecektir. Çalışmanın asıl konusunu oluşturan eklemlenmeye neden olan inanç ve topluluk örgütlenmesi ayrı olarak ele alınacaktır. Aleviliğin inanç özellikleri ve örgütlenmesinin ana unsurları ile Marx ve Engel özelinde sol söylemin nasıl örtüştüğü, eklemlenmeye nasıl bir kaynak sağladığı, Alevi toplulukların modern öncesi nitelikleri gereği siyasal antropolijiden yararlanılarak gösterilecektir.
Özet (Çeviri)
This study scrutinizes, the relation between Alewis and the left politisc as an articulation, one of the reason that effects of Alewis' faith and community organisation. Although passing through similar process and having similar class, the different parts of the society could participate in political sphere distinctively. In this context, the most important point that emphases on is dysfunctionalisation of organisation form in the former society formation and of community ties main role in the new order. There are many factor that brought about articulation, such as the effects of modernisation, historical process, contribution to new positions in the new formation. This thesis aims to explain the articulation in terms of holistic view. Initially, the theoretical frame of the causes of articulation are constructed. Secondly, the fact that the definition of Alewism, the historical background of Alewism until 1960 that beginning of the affiliation are referred. In this way, after theoterical and historical background, except form the effect of faith and community organisation, the reason fo the articulation between Alewis and left politics is examined in terms of the given theoretical frame. The fact that how the main elements of organisation and characteristics of Alewism faith accord with left political discourse and how they provide sources to the articulation are handled with speacially Marx and Engels' thoughts and analysises, political anthropological perspective.