Adölesan olan ve olmayan annelerde maternal bağlanma, emzirme öz yeterlilik ve yetersiz süt algısının karşılaştırılması
Comparison of maternal attachment, breastfeeding self-efficacy and perceived insufficent milk in adolescent and non-adolescent mothers
  1. Tez No: 554238
  2. Yazar: ZENNURE ARGA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL KÜÇÜKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Çalışma adölesan olan ve olmayan annelerde maternal bağlanma, emzirme öz yeterlilik ve yetersiz süt algısının karşılaştırılması amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Tanımlayıcı tipte Haziran 2017 – Mayıs 2019 tarihleri arasında yapılan araştırmanın evrenini araştırma grubu seçim kriterlerine uyan Hakkari ili aile sağlığı merkezine başvuran anneler oluşturdu. Örneklem büyüklüğü G-power analizi ile belirlendi, adölesan annelerde örneklem yöntemine gidilmeden evrenin tamamı çalışmaya alınmıştır. Adölesan olmayan annelerde ise basit rastgele örneklem yöntemi kullanılmıştır. Araştırma verilerinin toplanmasında“Kişisel Bilgi Formu”,“Maternal Bağlanma Ölçeği”,“Postpartum Emzirme Öz Yeterlilik Ölçeği”ve“Yetersiz Süt Algısı Ölçeği”kullanılmıştır. Veriler, SPSS for Windows 17 paket programı ile analiz edilmiştir. Çalışma boyunca etik ilkelere sadık kalınmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The study was conducted to compare maternal attachment, breastfeeding self-efficacy and perceived insufficient milk in adolescent and non-adolescent mothers. Material and Method: The study population of this descriptive type research consisted of mothers who met the research inclusion criteria and admitted to the Family Health Center in the Province of Hakkari between June 2017 and May 2019. The sample size was determined by G-power analysis, and the whole study population was included in the research without performing any sampling. Simple random sampling was used in the selection of non-adolescent mothers. In the data collection,“Personal Information Form”,“Maternal Attachment Inventory”,“Postpartum Breastfeeding Self-Efficacy Scale”and“Perceived Insufficient Milk Scale”were used. Data were analyzed with SPSS 17 software package. Ethical principles were adhered throughout the study.