Diyarbakır müzesine satın alma yoluyla kazandırılan bir grup gümüş seleukos sikkesi üzerine arkeometrik incelemeler
Archaeometric analyses on a group of n silver seleucid coins which were brought by purchase to the DiyarbakIır museum
  1. Tez No: 554433
  2. Yazar: İSHAK YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeometri, Archaeometry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Seleukos Krallığı'na ait olduğu bilinen ve Diyarbakır Müzesi'ne satın alma yoluyla kazandırılmış 56 adet gümüş sikke grubunun üzerinde Enerji Dağılımlı Taşınabilir X-Işını Floresans Spektrometresi (ED-XRF) ile analiz yapılmıştır. Elde edilen analiz sonuçları kapsamında, eserlerin kimyasal kompozisyonlarının açığa çıkarılması ve alaşım oranlarının tespiti yapılarak zaman içerisinde değerli metallerin oranlarının değişimi hakkında bilgi verilmiştir. Yapılan analizler sonucunda I. Philip Philadelphos dönemi sikkelerinin ortalama % 94 oranında gümüş, % 4,84 oranında bakır, % 0,42 oranında altın ve % 0,67 oranında kurşun içerdiği tespit edilmiştir. Tez çalışmasında sikkelerin analizleri yapılarak Seleukos Krallığının I. Philip Philadelphos Döneminin gümüş oranları, üretim teknolojisi, ekonomik, sosyal ve siyasal koşulları hakkında bilgi verilmiştir. Aynı zamanda elde edilen gümüş oranları önceki Seleukos İmparatorlarının gümüş oranları ile de karşılaştırılıp tarihsel süreç içerisinde gümüş oranlarındaki farklılıklar ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
A group silver coins (56 in total) which was known to pertain to the Seleucid Kingdom and obtained through purchased by Diyarbakır Museum analyzed by Energy Dispersive Portable X-Ray Fluorescence Spectrometer (ED-XRF). As part of the obtained analysis results, it was informed about disclosing the chemical composition of the works and determining the alloy rates and the change of the change of the correlation of precious metals over time. As a result of the analysis, it was determined that I. Philip Philadelphos coins consisted of 94% silver, 4,84% copper, 0,42% gold and 0,67% lead. In thesis study, information was given about the silver rates, production technology, ecomic, social and political provisions of the I. Philip Philadelphos Period in the Seleucid Kingdom by doing analyzing the coins. Also the silver rates obtained were contrasted with the silver rates of the former Seleucid Emperors coins and the differences of silver rates in the historical process were disclosed.