Yerel yönetimler için stratejik bir performans karneleme sistemi tasarımı ve uygulaması
A strategic balanced scorecard system design and application for municipalities
- Tez No: 554871
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİN GÜNDOĞAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışmada, tespit edilen sistem ihtiyacına binaen, var olan bir performans karneleme yöntemi (BSC- balanced scorecard), yerel yönetimler için endüstri mühendisliği yöntemleriyle özelleştirilmiştir. Kamu reformuna uyum sağlamada yerel yönetimlerin faaliyet raporlarında belirttikleri öz değerlendirmelerde, kavramların anlaşılamaması ve stratejilerin uygulanmasında duyulan sistem ihtiyacı, tezi hem sistem analizi hem de yazılım geliştirme tasarımına yöneltmiştir. Öncelikle var olan sistem kavramsal olarak tanıtılmıştır. Sistemin mevcuttaki uygulamaları incelenmiştir. Uygulama seviyelerinin sistemden elde edilecek verim üzerindeki etkisi istatistiksel olarak Meta-analiz yöntemiyle kanıtlanmış ve bu doğrultuda inşa edilecek alanlar belirlenmiştir. Bu alanlar çok kriterli karar verme yöntemlerinden AHP ve Bulanık VIKOR yöntemleriyle uzman görüşleri anketlerine dayanarak özelleştirilmiştir. Yerel yönetimler için boyutlar, ağırlıkları, karne puanlama yöntemi, strateji haritası temelli bir performans karneleme sistemi tasarlanmıştır (BestBSC- Belediye Stratejik Performans Karneleme Sistemi). Uygulama için tasarıma uygun C# programlama diliyle, MsSQL veri tabanında, Visual Studio 2015 ortamında strateji haritası bazlı, boyut bazlı, stratejik plan bazlı rapor üretebilen bir yazılım geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, based on the identified system requirement, an existing performance measurement system (BSC-balanced scorecard) is customed with industrial engineering methods for local governments. In compliance with public reform, the self-assessments of local governments stated in their activity reports, titles involving conflicts of understanding BSC components and system requirements for implementing strategies, lead to the thesis to system analysis and software design. Original BSC system is conceptually introduced first. Then, current applications of the system are examined. The effect of implementation levels on the yield obtained from the system is statistically proved by means of Meta-analysis method and the areas to be built in this direction are determined. These areas are customized based on expert decision surveys via multi-criterion decision making methods which are AHP and fuzzy VIKOR. For local governments, five perspectives and their weights are designed. Customized system furthermore includes card scoring methods and synchronization-driven strategy map based performance scoring system (BestBSC-Municipality strategic balanced scorecard system). For customized design, a software developed with C# programming language, in Visual Studio 2015 environment which uses MsSQL database, and that can generate strategy map-based, perspective-based, strategic plan-based reports.