Singüler pertürbe olmuş problemlerin nümerik çözümleri için kesin fark şemaları yöntemi
Method of exact difference schemes for numerical solutions of singularly perturbed problems
- Tez No: 554964
- Danışmanlar: PROF. DR. GABİL AMİRALİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu çalışmada singüler pertürbe olmuş integral sınır şartı ve periyodik sınır şartı içeren ikinci mertebeden diferansiyel problemler için sonlu fark yöntemleri ve bu nümerik metodların yakınsaklığının incelenmesi ele alınmıştır. Bu tür problemler için öncelikle fark şemaları kuruldu, düzgün hata değerlendirmeleri yapıldı. Daha sonra yakınsama hızları incelendi ve örnekler üzerinde nümerik sonuçların teorik sonuçlarla uyumlu olduğu gösterildi.
Özet (Çeviri)
This study deals with the difference methods and its convergence properties for second order singularly perturbed differential problems with integral and periodic conditions. First, the difference schemes for these problems are constructed and orders of uniform convergence are established. Further, experimental rates of convergence are obtained and compared with the theoretical results.