Multiple presence of bodies in performance
Performans'taki bedenlerin çoklu-mevcudiyetleri
  1. Tez No: 555099
  2. Yazar: AYLİN DOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELENI VARMAZI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema ve Medya Araştırmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
Bu çalışma“performans'ın sosyal medya ile ilişkisi”ni incelemektedir.“Performansın tek yaşamı ve gücü, onun canlılığından gelir”tartışmalarına bir katkı yapma niyetiyle yola çıkılmıştır. Bir performansın yayılmasının, öncelikle, onun hem işlevine hem de yararlığına güç katacağı savunulur. Ayrıca, performansların canlılığı tartışması için, seyircilerin katılımını hesaba katmamız gerekir. Sosyal medya çağında,“katılım”sadece“yayılabilirlilik”(“medya'nın dolaşımı”) ile değil, performansların yeniden-canlandırılması ile ölçülür.“Yeniden-canlandırma”, seyirci katılımının en güçlü formu olduğu için, bu çalışmanın temel sorusunu oluşturmaktır. Bu çalışma, sosyal medya yoluyla yayılan, TT olan ve halk tarafından“yeniden-canlandırılan”“bedensel performansları”inceler. Performans araştırmaları gözüyle, bu tarz performansların işlev ve yararlığını analiz ettikten sonra, onları birer“performans aktivitesi”ve“performans türü”olarak inceleyerek, ortak özelliklerini araştırır. Milyonlarca insan tarafından yeniden-canlandırılan performansların ortak özelliklerini inceleyip bir bulguya ulaşmak, istenilen konularda toplumları güçlendirmeye, sosyal farkındalık ve sosyal sorumluluk oluşturmaya yardımcı olacaktır. Ayrıca, geniş çapta yayılmış ve tekrar-canlandırılmış performansların incelenip, ortak motiflerinin araştırılmasıyla, bu çalışma,“canlılığın”,“medyalaşmış olanın tersi olarak canlılık”düşüncesinden öteye içerdiği özellikleri araştırmayı hedefler
Özet (Çeviri)
This is a study on“performance in relation to social media.”It is motivated to make a contribution to the discussion that performance's only life and strength comes from its liveness. In this work, it is argued that in the age of social media, the spreading of a performance brings strength both to its“functionality”and“efficacy”. Furthermore,“liveliness”shall be considered in relation to“participation”of the audiences. In the age of social media,“participation”comes not only by“spreading”(the“circulation of media”) but also with the“re-enacment”of performances. Since re-enactment is the strongest form of audience participation, it is taken as the central concern of this study. Therefore, this work focuses on“bodily performances”that were spread in the social media; that became TT (top trend topic) performances and that were reenacted by the people. Through the scope of performance studies, first their“functionality”and“efficacy”is analyzed. Furthermore, by analyzing them as Performance Activities and Genres, it is searched if they have common qualities and shared patterns. The discovery of the common qualities of TT performances that were reenacted by millions of people in the social media would broaden our understanding on the ways by which we can foster the community, create social awareness and social responsibility on intended topics. Furthermore, by studying and exploring the common motives in the wide-spread, re-enacted performances, this study also aims to discover if liveliness carries certain qualities that would change our understanding of liveliness as the opposite of mediatization.