Get ready, path-goal theory is back!
Hazir olun, yol-amaç kurami geri döndü!
- Tez No: 555160
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP AYCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Yol-amaç kuramının ana fikri tek bir en iyi liderlik tarzının olmadığı, liderlerin liderlik çantalarında farklı davranışlara sahip olmaları gerektiği ve bu davranışları farklı durumların ve yönettikleri çalışanların özelliklerine göre kullanmaları gerektiğidir (House, 1971). Bu kuram uygulayıcıların ilgisini çekmiş olsa da yeterince test edilmemiştir. Sınırlı sayıda çalışma bu kuramın 21. yüzyılın gerektirdiği çalışan performans çıktıları için geçerli olup olmadığını sorgulamıştır. Bu yüzden, bu çalışmada yol-amaç kuramı 21. yüzyılın üç önemli çalışan çıktısı ile test edilmiştir; bu çıktılar yaratıcı ve yenilikçi performans, uyum performansı ve örgütsel vatandaşlık davranışlarıdır. Buna ek olarak, bu çalışma, lider davranışları ve çalışan çıktıları arasındaki karmaşık ilişkiyi anlamlandırmak için bir aracı değişkeni (psikolojik güvenlik) ve iki düzenleyici değişkeni (görev yapısı ve öz benlik değerlendirmesi) test etmektedir. Veri Amazon Mechanical Turk platformu aracılığıyla, farklı meslek gruplarından 664 çalışandan toplanmıştır. Bulgular, (1) psikolojik güvenliğin liderlik davranışları ile uyum performansı ve örgütsel vatandaşlık davranışları arasında aracı değişken rolü oynadığını; (2) liderlik, görev yapısı ve öz benlik değerlendirmesi arasında üç yönlü ilişki bulunduğunu; (3) görev yapısı ve öz benlik değerlendirmesinin liderlik davranışları ve çalışan çıktıları arasında ayrı ayrı negatif düzenleyici değişken rolü oynadıklarını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Path-goal theory's main idea is that there is no one best style of leadership, leaders should have different behaviors in their toolbox, and they should use them according to the nature of the situation and the followers (House, 1971). Although this theory has intuitive appeal for practitioners, it has not been tested rigorously. Limited research evidence questions its validity for 21st century follower outcomes. Thus, this study investigates whether path-goal theory leads to the three important outcomes of contemporary work organizations; creative and innovative performance (CIP), adaptive performance (AP) and organizational citizenship behaviors (OCB). The present study focuses on one mediator (i.e. psychological safety) and two moderators (i.e. core self-evaluation and task structure) in order to reveal the intricate relationship between leader behaviors and follower outcomes. The data were collected from 664 employees from different occupations using Amazon's Mechanical Turk platform. The findings support; (1) the mediating effect of psychological safety between leadership behaviors and AP and OCB, (2) interaction among leadership, task structure and core selfevaluation on OCB, (3) and negative moderation of task structure and core self-evaluation on the relationship between leadership and follower outcomes.