Ayçiçeğinde (helianthus annuus L.) fosforlu ve potasyumlu gübrelerin verim ve bazı teknolojik özellikler üzerine etkisi
- Tez No: 5552
- Danışmanlar: DOÇ. DR. Z. METİN TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
ABSTRACT Bu araştırma Bursa yöresinde, ayçiçeğinde fosforlu. ve potasyumlu gübrelerin verim ve bası verim komponentleri üzerine etkilerini saptamak amacıyla 1988 yılında yapılmıştır, Farklı fosfor ve potasyum dozlarının verim ve verim komponentleri üzerine etkisinin araştırıldığı denemede, tesadüf blokları deneme deseni kullanılmıştır, Fosfor denemes indeki bitki boyu ve iç oranı hariç, araştırılan diğer bütün özelliklerde fosfor ve potasyumun etkileri önemsiz çıkmıştır. Fosfor dozu arttıkça, tane verimi az oranda da olsa artmıştır, Deneme sonuçları, araştırma yapılan yerde ayçiçeğinin fosfor ihtiyacının genel olarak 5-10 kg PaOs/da olarak uygulanan fosforla karşılanabileceğini göstermiştir, Potasyum denemesinde ise tane verimi açısından dozlar arası farklılıklar, önemli çıkmadığı gibi verimlerde büyük bir varyasyon göster memiştir, Q nedenle topraklarımızın potasyumca zengin olduğu düşünülerek, herhangi bir potas dozu saptananı ıştır,
Özet (Çeviri)
ABSTARCT The aim of these field trails was to determine the effects of phos phorus and potassium fertilizers on the seed yield and some yield components of sunflower under ecological conditions of Bursa during 1988. In the trails, the effects of phosphorus and potassium were indepen dently conducted in completely random i ned blocks with four replications. Seed yield become slightly increased with the increments of phosphorus levels but there were not significant differences among the fertiliser level applied. In addition phosphorus significantly affected only plant height and kernel percentage among the yield components, The response of sunflower to potassium fertiliser was found insignificant in every respect. Therefore, it was concluded that there is no need to potassium under these experimental conditions. The results showed that the economic level of phosphorus for the seed yield was about 5-10 kg Pads/ da,