Yangınlar ile mücadelede itfaiyecilerin organizasyon yapılanması ve müdahale biçimlerinin araştırılması
Organization of fire fighters in fire fighting and research
- Tez No: 555426
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ALTUNDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yangın Güvenliği ve Yanma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
İtfaiyecilerin yangınlara müdahalesinde yangın organizasyonu yapılacak müdahalenin kısalmasında önemli bir rol oynamaktadır. Olay yerine giden ilk ekibin olay hakkında bilgi toplaması, yangın müdahale kollarını çıkması, yardıma gelecek ekipler için genel hazırlık çalışmalarını yapmasıda bu sürecin bazı parçalarındandır. Yangıncılık genel olarak bireyin olaylara müdahale esnasında kendisini geliştirerek uzmanlaştığı bir alandır. Olaylara müdahale etmek, başlı başına bir uzmanlık gerektirir; ancak olay yeri yönetimi ise uzmanlaşmanın bilgi birikim ve tecrübe ile yoğunlaşmasıdır. Ülkemizde yangın konusu ve yangın yönetimi hakkında yeterli kaynak ve çalışmalar bulunmamaktadır. Bu çalışmada, itfaiye teşkilatlarında çalışan müdahale personellerinin olası olaylara karşı ihbarın alınmasından olay yerine varış ve olay yerinin yönetimi ile ilgili aşamaların belirlenmesi ve hızlı müdahale tarzları ile hızlı söndürme yöntemlerini geliştirilmesi hedeflenmiştir. Çalışmamızda yangınlara müdahale eden personelleri kendi arasında ayırarak iş kollarınının belirlenmesini, daha sonra da araç içi sıralanışını belirleyerek olay anında görev dağılımınının oluşturulmasına çalışılmıştır. Çalışama, ülke genelinde bulunan belediye itfaiye çalışanları, Arff memurları, Askeri itfaiye çalışanları, özel teşebbüs itfaiye çalışanların birebir ve internet yolu ile ulaşılarak anket yöntemi ile yapılmıştır. Ankete katılan bireylere yangın müdahale, yangın organizasyonu, çalışma şartları, bilgi birikim ve tecrübe yeterliliği gibi, yaşamış tecrübe ve olaylar doğrultusunda hazırlanan sorular sorularak ölçüm değerleri içeren sonuçlar istatistiksel olarak yorumlanmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre, ülke genelinde yangın organizasyonu konusunda bilgi sahibi olunmadığı, araç malzeme, personel ve bilgi eksikliği yaşandığı, yangınlara müdahalede belli bir düzensizliğin olduğu çıkan sonuçlar arasındadır.
Özet (Çeviri)
Firefighters' fire intervention in fires plays an important role in shortening the intervention. Some of the parts of this process are the collection of information about the incident, the emergence of fire response arms, the general preparation for the future teams to help. Firefighting is an area in which the individual specializes in improving himself / herself during the intervention. Intervening in events requires expertise in itself; however, crime scene management is the concentration of expertise with knowledge and experience. There are not enough resources and studies about fire issue and fire management in our country. In this study, it has been aimed to determine the stages of the incident and the management of the incident place and to develop rapid intervention methods and rapid extinguishing methods. In our study, it was aimed to determine the business lines by separating the personnel who intervened the fires between themselves and then to determine the in-car order and to form the task distribution at the time of the event. The study was carried out with the help of the municipal fire brigade workers, Arff officers, military fire brigade workers, private fire brigade workers and one-to-one and via internet. Individuals participating in the survey were asked questions based on experiences, experiences and events such as fire response, fire organization, working conditions, knowledge and experience competence. According to the findings of the study, it is found that there is no information about fire organization in the country, there is a lack of equipment, personnel and information, and there is a certain disorder in the intervention of fires.