Bingöl ili meralarının uzaktan algılama ve coğrafi bilgi sistemi teknikleri ile sınıflandırılması
Classification of rangelands in Bingöl province using remote sensing and geographic information system techniques
- Tez No: 555651
- Danışmanlar: PROF. DR. BİNALİ ÇOMAKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çayır Mera ve Yem Bitkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma Bingöl ili meralarının bitki örtüsünün botanik kompozisyonu, toprağı kaplama oranı, mera durumu, mera sağlık sınıfı, NDVI değerlerine göre otlatma sezonun belirlenmesi, mera alanlarının tespiti ve (CBS) yöntemleri kullanılarak mera durum sınıflarının haritalarının oluşturulması amacıyla yürütülmüştür. Mera botanik kompozisyonu ve toprağı kaplama oranı modifiye edilmiş tekerlekli nokta metodu ile tespit edilmiştir. Elde edilen veriler ile mera durumu ve sağlık sınıfları belirlenmiştir. NDVI yansıma değerlerinden yola çıkılarak il meraları için otlatma sezonu tahminleri yapılmıştır. Uzaktan algılama (UA) ve coğrafi bilgi sistemleri (CBS) yöntemleri ile mera durum sınıfı haritası yapılmıştır. Çalışma alanında 33 durakta vejetasyon etüdü yapılmış ve 150 farklı tür tespit edilmiştir. Tespit edilen türlerin 21 adedinin buğdaygil, 22 adedinin baklagil ve 107 adedinin diğer familyalara ait türlerden oluştuğu anlaşılmıştır. Bitki örtüsünde baklagillerden Astragalus eriocephalus, buğdaygillerden Poa bulbosa, diğer familyalardan ise Eryngium campestre en yaygın tür olarak belirlenmiştir. Tespit edilen türlerin %12,7'si azalıcı, %10'u çoğalıcı ve %77,3'ünün ise istilacı türlerden oluştuğu belirlenmiştir. Toprağı kaplama oranı %29,5 ile %82,3 arasında değişmiştir. Çalışılan duraklarda çok iyi mera sınıfı tespit edilememiş olup, durakların %12,1'i iyi sınıfta, %54,5'i orta sınıfta ve %33,3'ü ise zayıf mera sınıfında, %18,2'si sağlıklı, %39,4'ü riskli ve %42,4'ü sorunlu sağlık sınıfında yer almıştır. NDVI verilerine göre; otlatmaya başlama tarihi Nisan ayının sonu, otlatmaya son verme tarihi ise Ekim ayının ortalarına denk gelmektedir. Coğrafi bilgi sistemleri (CBS) kullanılarak yapılan sınıflamaya göre Bingöl ilinde toplam 407 165 ha mera alanı tespit edilmiş olup bunun; 49 553 ha iyi mera, 222 090 ha orta mera ve 135 722 ha zayıf mera olarak yansımıştır
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the botanical composition of the vegetation of the pastures of Bingöl province , soil coating ratio, pasture condition, pasture health class, determination of grazing season according to NDVI values, determination of pasture areas and map of pasture status classes by using GIS methods.Pasture botanical composition and soil plating ratio were determined by modified wheel point methodThe obtained data helped us to determine the pasture status and health classes.Grazing season forecasts were made for provincial rangelands based on NDVI reflectance values. Pasture status class map was made with remote sensing (UA) and geographic information systems (GIS) methods .In the study area, vegetation studies were conducted in 33 stations and 150 different species were identified.It was found that 21 of the determined species consisted of wheat, 22 of the legumes and 107 of the other family species. In the vegetation cover, the most common species of the leguminous plants were Astragalus eriocephalus, Poa bulbosa from wheat, and Eryngium campestre from other families.In addition to this,the study showed that 12.7% of the species were reductant, 10% were replicator and 77.3% were invasive .The soil coating rate ranged from 29.5% to 82.3%. In the study , Even though we didn't have a very good range of pastures at the workplace, 12.1% of the places were in good pasture class, 54.5% in middle pasture class, 33.3% in pasture class, 18,2% in healthy pasture class, 39.4% risky and 42.4% were included in the problematic health class. According to NDVI data,the start of grazing is the end of April and the end of grazing date is the middle of October. According to the classification by using GIS, a total of 407 165 ha pasture areas were identified in Bingöl province. 49 553 ha of good pasture, 222 090 ha of medium pasture and 135 722 ha reflected as poor pasture.