Romantik ilişkilerde siber flört istismarının beden imgesi ve benlik saygısıyla ilişkisi
The relationship of cyber dating abuse with body image and self-esteem in romantic relations
  1. Tez No: 555972
  2. Yazar: AYŞEGÜL BAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELEK KALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu araştırmada, siber flört istismarının beden imgesi ve benlik saygısıyla ilişkisi incelenmiştir. Araştırmanın örneklemi, yaş ortalamaları erkeklerde 22.82 ve kadınlarda 22.94 olan 458 kişidir. Araştırmada verilerin toplanmasında Siber Flört İstismarı Ölçeği, Çok Yönlü Beden-Self İlişkileri Ölçeği ve Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, siber flört istismarının doğrudan saldırganlığa maruz kalma alt boyutu ile beden imgesinin fiziksel yeterlilik yönelimi alt boyutu arasında pozitif yönlü ilişki tespit edilmiştir. Siber flört istismarı ile beden imgesinin diğer boyutları arasında ilişki olmadığı saptanmıştır. Ayrıca, siber flört istismarının doğrudan saldırganlık uygulama, doğrudan saldırganlığa maruz kalma, izleme ve kontrol uygulama, izleme ve kontrole maruz kalma alt boyutları ile benlik saygısı arasında negatif yönlü ilişki olduğu tespit edilmiştir. Bunun yanında, siber flört istismarı uygulamanın ve siber flört istismarına maruz kalmanın, cinsiyete, romantik ilişki durumuna, internette geçirilen süreye göre farklılık gösterdiği bilgisine ulaşılmıştır. Araştırma bulguları literatür çerçevesinde tartışılmış, elde edilen sonuçlara göre araştırmacılara ve psikolojik danışmanlara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship of cyber dating abuse with body image and self-esteem was examined. The sample of the study is consisted of 458 people with a mean age of 22.82 in men and 22.94 in women. Cyber Dating Abuse Questionnaire, Multidimensional Body-Self Relationship Scale and Rosenberg Self-Esteem Scale were used to collect data. As a result of the study, a positive relationship was determined between direct aggression victimization of cyber dating abuse and physical competence orientation of body image. It was found that there was no relation between cyber dating abuse and other dimensions of body image. Also, it was found that there is a negative correlation between the sub-dimensions of showing direct aggression behavior, being exposed to direct aggression behavior, monitoring and control application, being exposed to monitoring and control and self-esteem. In addition, it was seen that application of cyber dating abuse and exposure to cyber dating abuse vary according to gender, romantic relationship status, and time spent on the internet. The findings of the study were discussed within the framework of literature and suggestions were made to researchers and psychological counselors.