Aydın ili, Efeler ilçesi Ovaeymir mahallesinin sıvılaşma potansiyelinin değerlendirilmesi
Evaluation of liquefaction potential of the Ovaeymir neighborhood of the Efeler district, Aydın province
  1. Tez No: 556195
  2. Yazar: OSMAN ÖZPINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SABRİYE BANU İKİZLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Depremin yarattığı hasarların en önemli nedenlerinden biri olan zeminlerin sıvılaşması, kohezyonsuz ve suya doygun kumlu, siltli zeminlerde sürekli ve geçici yükler altında meydana gelmektedir. Bu çalışma Aydın İli'nde yeni gelişmekte ve yeni imara açılmakta olan bir mahallenin sıvılaşma potansiyeli değerlendirilmesini içermektedir. Aydın İli bulunduğu konum itibariyle 1. Derece deprem bölgesinde ve kırık fay hatları üzerine kurulmuş bir kent olması sebebiyle olası depremlerden etkileneceği düşünülmektedir. Bu amaçla çalışmada M=6.0, M=6.5, M=7.0, M=7.5 deprem büyüklükleri için sıvılaşma potansiyeli belirlenmiştir. Sıvılaşma potansiyeli sondaj loglarından elde edilen SPT değerleri kullanılarak araştırılmıştır. Çalışmada 19 sondaj noktası açılmış ve standart penetrasyon deneyleri (SPT) yapılmıştır. Sondaj kuyularından örselenmiş ve örselenmemiş zemin numuneleri alınarak ve bu numuneler üzerinde, zeminin fiziksel özelliklerini belirlemek amacıyla deneyler yapılmıştır. Çalışmanın ilk aşamasında, yapılan deneyler neticesinde sıvılaşma potansiyel analizi Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği (TBDY)'ne göre yapılmıştır. Çalışmanın ikinci aşamasında ise LiqIT v.4.7. programında Seed ve Idriss (1981) ve Iwasaki (1981) yöntemlerine göre sıvılaşma potansiyel analizi yapılmıştır. Çalışmanın son aşamasında ise M=6.0, M=6.5, M=7.0, M=7.5 deprem büyüklüklerinde zeminin 3, 6, 9 ve 12 m derinliği için sıvılaşma potansiyel haritaları ARCGİS programı kullanılarak hazırlanmıştır. Analiz sonuçları bölgedeki yer altı su seviyesi ve kumlu siltli zeminin varlığından dolayı sıvılaşma potansiyelinin artacağını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Liquefaction of soils which is one of the most important reasons of the damages caused by earthquake is occurs under continuous and temporary loads on cohesion-free and water-saturated sandy and silty soils. This study involves the evaluation of the liquefaction potential of a district in Aydın, which has been recently developing and reconstructing. Since Aydın is a city built on the 1st degree earthquake zone and broken fault lines, it is thought to be affected by the impact of earthquakes in the future. For this purpose, the liquefaction potential was determined for the following earthquake magnitudes: M = 6.0, M = 6.5, M = 7.0, M = 7.5. Liquefaction potential was investigated using SPT values obtained from drilling logs. In this study, 19 drilling points were created and standard penetration tests (SPT) were performed. Soil samples were collected from the impaired and unimpaired ground, and experiments were carried out on these samples to determine the physical properties of the soil. In the first phase of the study, the liquefaction potential analysis was conducted according to the Building Earthquake Regulation of Turkey (TBDY). In the second phase of the study, the liquefaction potential analysis was examined by using LiqIT v.4.7. program according to the methods called Iwasaki (1981), Seed and Idriss (1981). In the final phase of the study, the liquefaction potential maps for the 3, 6, 9 and 12 m depth of the ground were examined by using ARCGIS program for the following earthquake magnitudes: M = 6.0, M = 6.5, M = 7.0, M = 7.5. Analysis results show us that the liquefaction potential will increase due to the presence of groundwater and sandy silty soil in the region.