2002-2018 kesintisiz iktidarı döneminde ulusal güvenlik bağlamında ABD'nin Ortadoğu politikaları ve Türkiye
2002-2018 uninterrupted power during national security policy in the context of the us the Middle East and Turkey
- Tez No: 556423
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHMUT DENİZ TANSİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Güvenlik kavramı uluslararası ilişkilerde oldukça tartışmalı bir kavram olarak değerlendirilmektedir. Güvenlik kavramı en temel anlamı ile dışarıdan ya da içeriden gelen tehditlere karşı uygulanan strateji ve politikalar bütünü şeklinde tanımlanabilmektedir. Güvenlik kavramı insanlığın varoluşundan itibaren kullanılan ve sürekli tartışılan bir kavram olmuştur. Ancak güvenlik kavramının akademik literatürdeen çok tartışıldığı dönem Soğuk Savaş sonrası döneme denk gelmektedir. Ulus devletler açısından güvenlik beka unsurlarının başında geldiği için ülkelerin dış politikalarının kurgulanmasında, uluslararası sistemdeki değişen güç dengelerini ve ülkelerin birbirlerine yönelik tehdit algılarını, devletlerin, kişilerin güvenliğe yönelik yaklaşımlarını farklılaştırmıştır. Ülkelerin dış politikalarını oluşturma sürecinde diplomasi ve güvenlik parametreleri daha çok iç içe geçmiş bir yapıya dönüşmüştür. Türkiye'de ise güvenlik kavramının değerlendirilmesi oldukça karmaşıktır. Coğrafi konumundan dolayı Ortadoğu'da yaşanan sorunlara tamamen dâhil olan ve buduruma bağlı olarak terör örgütleri ile sürekli mücadele içerisinde olan Türkiye'degüvenlik kavramı hem önemli hem karmaşık bir kavram haline gelmiştir. Öte yandan Türkiye'nin geçmişinde yaşanmış savaşların Osmanlı döneminde yaşanmış olan isyanların ve Türkiye'nin kuruluş aşamasında yaşanan güvenlik sorunlarının da Türkiye'de güvenlik kavramının oluşumuna etki ettiği söylenmektedir . Öte yandan ulus devletlerin güvenlik ve dış politikaları dönem dönem değişiklik göstermektedir. Burada önemli olan iki unsur ise dünya konjonktürü ve dönemin hükümetidir. Bu bağlamda, bu çalışmada Türkiye'deki 2002-2018 yılları arasındaki kesintisiz iktidarın Türkiye'nin ulusal güvenlik politikalarına etkileri incelenecektir.
Özet (Çeviri)
The concept of security is considered a highly controversial concept in international relations. The concept of security can be defined in the most basic sense as a whole of strategies and policies implemented against external or internal threats. The concept of security has been a concept that has been used since the existence of humanity and has been constantly discussed. However, the period in which the concept of security is widely discussed in the academic literature corresponds to the post-Cold War period. Because the nation is one of the most important elements of security in terms of states, it has differentiated the changing power balances in the international system and the perceptions of the countries towards each other, the approaches of states and security towards the security of countries. In the process of creating countries' foreign policy, diplomacy and security parameters have become more intertwined. Evaluation of the safety concept in Turkey is rather complicated. Due to its geographical position entirely to the problems involved in the concept of security in the Middle East and Turkey is in constant struggle with terrorist organizations have become important due to this situation as well as a complex concept. On the other hand, Turkey's history of war experienced security problems experienced riots that took place during the establishment of the Ottoman period, and Turkey is also said to influence the formation of the concept of security in Turkey. On the other hand, the security and foreign policies of the nation-states have changed over the period. What is important here is the world conjuncture and the government of the period. In this context, the present study the effects of continuous power, Turkey's national security policy between the years of 2002-2018 in Turkey will be discussed.