Yenidoğan enfeksiyonlarında monosit HLA DR ekspresyonu ve prognoz ile İlişkisi
Monocyte HLA-DR expression in neonates with neonatal sepsis and its relationship prognosis
  1. Tez No: 556480
  2. Yazar: ELİF ÖZSU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DOÇ.DR.FÜSUN ATLIHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İzmir Dr.Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Ve Cerrahisi Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Çalışmamızda yenidoğan enfeksiyonlarında ortalama monosit HLA DR ekspresyonu düzeyinin belirlenerek tanısal amaçla kullanımının ortaya konması ve prognozla ilişkisinin değerlendirilerek prognostik bir marker olarak etkinliğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya İzmir Dr.Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yenidoğan Servisinde yaşamlarının ilk 28 günü içinde yatırılarak, izlemde sepsis tanısı alan 39, klinik olarak sepsis bulguları bulunan ancak enfeksiyon dışı hastalık grubunu oluşturan 24 ve indirekt hiperbilurubinemi tanısıyla izlenen kontrol grubunu oluşturmak üzere 22 yenidoğan alındı. Sepsis tanısı“Türk Neonatoloji Derneği Tanı ve Tedavi Protokolleri No 1- Neonatal Sepsis”kriterleri ile kondu. Septik hastalardan, lökosit sayısı, CRP, kan kültürü gönderilip, töllner skorlaması yapıldı. Tüm hastalara monosit HLA DR ekspresyon düzeyi bakıldı. Septik grubu oluşturan hastalarda ve enfeksiyon dışı hastalık grubunu oluşturan grupta düzey düşük saptandı. Ancak istatiksel anlamlı bulunmadı. Monosit HLA DR ekspresyon oranları ≤ %30 hastalarda mortal gidiş 26 kat daha fazla saptanarak cutoff değer oluşturuldu. Sonuç olarak yenidoğan sepsisinin erken tanısında ve prognozun belirlenmesinde, mortal seyir gösterecek hastaların önceden tahmin edilmesinde ve immunmodulatör tedavinin zamanlamasında monosit HLA DR ekspresyonun düzeyinin ölçümü anlamlıdır
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the mean monocyte HLA DR expression level in neonatal infections, to determine its use for diagnostic purposes, and to evaluate its relationship with prognosis and to determine its effectiveness as a prognostic marker.39 patients with sepsis who were hospitalized in the first 28 days of their lives in the Neonatal Department of İzmir Dr. Behcet Uz Pediatric Training and Research Hospital, 24 cases with clinically sepsis but non-infectious diseases, 22 newborns with the diagnosis of indirect hyperbilurubinemia as control group were included in the study.The diagnosis of sepsis was made according to the criteria of Diagnosis and Treatment Protocols of Turkish Society of Neonatology No 1 - Neonatal Sepsis ".Leukocyte count, CRP, blood culture were sent and septic scoring, tollner, was performed in septic patients.Monocyte HLA DR expression levels were measured in all patients.Ratio was low in septic group and noninfectious group.However, no statistical significance was found. Mortality rate was 26 times higher in patients with monocyte HLA DR expression rates under 30%. As a result, the measurement of monocyte HLA DR expression was significant in the early diagnosis and prognosis of neonatal sepsis, predicting the prognosis of patients with mortality and timing of immunomodulatory therapy.