Nano partikül katkılı özlü kaynak tellerinden yapılmış kaynaklarda nano tozun mekanik özelliklere etkisi
Effect of nanoparticles on mechanical properties of weld made from nanoparticle added core welding wire
  1. Tez No: 556527
  2. Yazar: YAĞIZER YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR SALMAN, PROF. DR. SUNULLAH ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Boru hatları veya kıyıdan uzak rüzgar türbinleri gibi birçok yapılarda, özellikle yüksek tokluk büyük önem arz etmektedir. Bu yapıları oluşturmak için, farklı ölçülerde malzemelerin birleştirilmesi gerekmektedir. Kaynaklı birleşim bölgelerindeki düşük tokluk, stabiliteyi ve güvenirliği etkileyen en önemli problemlerden biridir. Kaynak dikişinin ve ısı etkisi altındaki bölgenin (ITAB) tokluğu, ana metalin tokluğu düzeyinde olmalıdır. Bu tür yapılar için beklenen son derece yüksek ve toleranssız özellikler, geleneksel ark kaynak yöntemleri yerine lazer hibrit kaynak yöntemi gibi değişik, modern kaynak yöntemlerini çalışmaya, teşvik etmektedir.Bu amaç kapsamında ilk olarak nano boyuta sahip Al203,Zr02,Ti02 tozları ile önceden belirlenmiş olan sünger demir tozu karıştırılmak suretiyle bir [Fe-(Al2O3-TiO2-ZrO2)] nanokompozit üretilmiştir.Bu üretim esnasında, ilk olarak literatüre sadık kalınarak denenmiş ve başarısız olunmuştur. Tozların sahip olduğu nanoboyuttan dolayı aglomere oldukları belirlenmiştir.Bunun üzerine, 'Turbula T2F' adlı cihaz kullanılarak sünger demirin sahip olduğu gözeneklere, belirtilen nanotozların girmesi ve bir mekanik bir bağlanma yapması suretiyle [Fe-(Al2O3-TiO2-ZrO2)] nano-kompozit üretilmiştir.İki farklı kompozisyon için özlü kaynak tel üretimleri yapılmış ve bu nano-tozların etkisinin anlaşılması amacıyla PA ve PF pozisyonlarında kaynak uygulamaları yapılmıştır.Mekanik değerleri belirlemek amacıyla çekme,sertlik ve çentik darbe testleri yapılmıştır.Bu yapılan test sonuçlarına göre mekanik özelliklerde bir artış gözlemlenmiştir. Elde edilen numunelerden, makro inceleme esnasında ITAB'ın daraldığı tespit edilmiştir.Mikroskopik analizlerde ise, kaynak bölgesinin sahip olduğu tanelerin küçüldüğü ve bu küçülen tanelere bağlı olarak da mekanik özelliklerin arttığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In many structures such as pipelines or offshore wind turbines, particularly high toughness is of great importance. To create these structures, materials of different sizes must be combined. Low toughness in welded joints is one of the most important problems affecting stability and reliability. The toughness of the weld seam and the area under the influence of the heat (HAZ) must be at the level of toughness of the base metal. The extremely high and intolerant properties expected for such structures promote different, modern welding methods, such as laser hybrid welding method instead of traditional arc welding methods. Within the scope of this aim, a [Fe- (Al2O3-TiO2-ZrO2)] nanocomposite was produced by mixing the sponge iron powder predetermined with the nano-sized Al2O3, ZrO2, TiO2 powders. First we have followed technical literature, but we failed. Powders have been identified as agglomerated due to the nano-size. Then, by using the device called 'Turbula T2F', the pores of the sponge iron were produced [Fe- (Al2O3-TiO2-ZrO2)] nano-composite by introduction of the indicated nano-powders and making a mechanical bonding. In order to understand the effect of these nano-powders, welding applications were made in PA and PF positions. Tensile, hardness and notch impact tests were performed to determine the mechanical values. According to the results of this test, an increase in mechanical properties was observed. From the obtained samples, it was determined that the HAZ was narrowed during the macro examination. In the microscopic analyses, it was determined that the grains of the weld region were reduced and the mechanical properties increased due to these grain refinement.