Alfa kanalı ile steganografi
Steganography with alpha channel
  1. Tez No: 556990
  2. Yazar: BURCU ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EDİZ ŞAYKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmada, Steganografi bilimi yöntemlerine yeni bir yöntem getirilmesi amaçlanmıştır. Bilinen bazı Steganografi yöntemleri üzerine incelemeler gerçekleştirilmiş ve güncel konular üzerinden teknikler açıklanmaya çalışılmıştır. Steganografi alanlarından bir tanesi olan görüntü ile mesajlaşma yöntemi üzerinde durulmuş ve bazı görüntülerde yer alan alfa kanalı üzerinden Steganografi gerçekleşebileceği gösterilmiştir. Görüntüler üzerinden gizli mesaj gönderimi esnasında ilgili resimde yer alan görüntünün de bozulmaması esasına dayalı olarak fikir geliştirilmiş ve yeni yöntem sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to introduce a new method to Steganography science methods. Some known methods of Steganography have been examined and techniques have been tried to be explained on current topics. One of the fields of steganography is focused on image and messaging method and it has been shown that Steganography can be performed over alpha channel in some images. The idea was developed on the basis of not distorting the image in the related picture during the sending of confidential messages over the images and a new method was presented.