Aktif kemoterapi alan hastalarda ağrının ve ağrı tedavisinin değerlendirilmesi anketi
Pain and pain treatment in the patients who underwent active chemotherapy with malignant diagnosis questionnaire
- Tez No: 557011
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDEM ÇUBUKÇU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada Uludağ Üniversitesi Onkoloji polikliniğinde Ocak 2000- Mart 2019 tarihleri arasında malignite tanısı alan, aktif kemoterapi uygulanan hastalarda McGill-Melzack Ağrı Soru Formu temel alınarak ağrı ve ağrı tedavisinin değerlendirilmesi amaçlandı. Bu kapsamda 205 hastaya anket uygulandı. Uygulanan anket formunda McGill-Melzack Ağrı Soru Formu ile birlikte hastaların ad soyad, protokol numarası, cinsiyet, kanser tipi, öğrenim durumu ve medeni durum, kullandığı ağrı kesici türü, ağrı kesiciyi düzenli kullanma durumu ve düzenli kullanmama nedeni, ağrıyı azaltmak için kullanılan diğer yöntemler, geçmişte ve şu anda yeşil ya da kırmızı reçeteli ilaç kullanma durumu, yeşil ve kırmızı reçeteli ilaç kullanımına ilişkin endişeler ve bu endişelerin gerekçesi, yeşil ve kırmızı reçeteli ilaçlara ilişkin bilgi kaynağı ile birlikte kemoterapötik ajan alırken etkili olduğu düşünülen tedavi yöntemleri bilgilerine ilişkin sorulara yer verildi. Elde edilen verilerin istatiksel analizi SPSS 23.0 for Windows bilgisayar programı ile t-test, ANOVA ve ki-kare analizleri ile yapıldı. Çalışmadan elde edilen bulgulara göre geçmişte ya da şu anda yeşil reçeteli ilaç kullanan hastaların ağrı şiddeti kullanmayanlardan daha yüksekti. Düzenli ağrı kesici kullananların çoğunluğu ağrısını devamlı, sürekli ve sabit olarak tanımlamaktaydı. Kadınların ağrı kesici kullanım süresi erkeklerden anlamlı bir şekilde yüksek iken; hem erkeklerin hem de kadınların çoğunluğu ağrı kesiciyi düzenli olarak kullanmaktaydı. Yeşil ve kırmızı reçeteli ilaçlara ilişkin bilgi kaynağının yaş göre farklılaştığı görüldü. Buna göre küçük yaş grupları radyo, TV ve internet araştırmalarını daha fazla tercih etmekteydi. Kanser tipi açısından yapılan değerlendirmelerde ise cinsiyet, yaş ve ağrıyı rahatlatan unsurlar açısından anlamlı farklılıklar belirlendi. Erkeklerin çoğunluğu GİS tanılı iken kadınların çoğunluğu meme kanseri tanılıydı. Medikal tedavi, sıcak-soğuk uygulama, girişim ve alternatif tıp meme kanseri hastaları tarafından ağrıyı en çok rahatlatan unsurlar olarak görülmekteydi. Bununla birlikte istirahat GİS tanılı hastalarda , hareket ise ürogenital tanılı hastalarda ağrıyı en çok rahatlatan yöntemlerdi. Kullanılan ağrı kesici türünün ağrı kesiciyi düzenli kullanma durumuna göre farklılaştığı belirlendi. Buna göre düzenli kullananlar en çok non-steroid, ağrı oldukça ve nadiren kullananlar en çok parasetamol grubundaydı. Sonuç olarak kemoterapi hastalarında McGill-Melzack Ağrı Soru Formu'nun ağrıya ilişkin özelliklerinin, hastaların ağrı kesici kullanımı ile yakın ilişkili olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the pain and pain treatment in the patients who underwent active chemotherapy with malignant diagnosis between January 2000 and March 2019 in the Oncology Outpatient Clinic of Uludag University based on McGill-Melzack Pain Questionnaire. In this context, 205 patients were surveyed. McGill-Melzack Pain Questionnaire with the name, surname, protocol number, gender, type of cancer, education and marital status, the type of painkiller used, the regular use of the painkiller and the reason for not using the painkiller, other methods used to reduce the pain. , the past and present status of using green or red prescription drugs, concerns about the use of green and red prescription drugs, and the rationale for these concerns, the source of information on green and red prescription drugs, as well as information on treatment methods considered effective when receiving chemotherapeutic agents were included. Statistical analysis of the data was performed by SPSS 23.0 for Windows computer program, t-test, ANOVA and chi-square analysis. According to the findings of the study, the pain severity of patients who used green prescription medication in the past or present was higher than those who did not use it. The majority of regular painkillers defined pain as continuous, constant and constant. While the duration of pain relief was significantly higher in women than in men; The majority of men and women used the painkiller regularly. The source of information about green and red prescription drugs was found to vary according to age. Accordingly, younger age groups preferred radio, TV and internet research more. Significant differences were found in terms of gender, age and pain relieving factors in the evaluation of cancer type. The majority of men were diagnosed with GIS and the majority of women were diagnosed with breast cancer. Medical treatment, hot-cold treatment, intervention and alternative medicine were seen by breast cancer patients as the most relieving pain. However, resting GIS was diagnosed and motion was the most relieving pain in patients with urogenital diagnosis. It was determined that the type of painkiller used differed according to the regular use of the painkiller. According to this, most of the regular users were non-steroids, the most painful and rarely the paracetamol group. As a result, the pain-related characteristics of McGill-Melzack Pain Questionnaire in chemotherapy patients were closely associated with pain relief.