Kişilerin hekim seçiminde hekimin cinsiyetine yönelik tercihlerinin incelenmesi: Niteliksel bir araştırma
Observation about the choices people make regarding the gender of the physician while selecting A physician: A qualitative study
  1. Tez No: 557512
  2. Yazar: ÇİĞDEM AKAYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSUN ÖZŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Kişilerin Hekim Seçiminde Hekimin Cinsiyetine Yönelik Tercihlerinin İncelenmesi: Niteliksel Bir Araştırma Yaşamımızın her alanında karşımızdaki bireyi önce“kadın”veya“erkek”olarak algılamamız, kişiyi bu önyargının izin verdiği sınırlar içerisinde değerlendirmemize sebep olmakta, bireyin sadece yaptığıyla değerlendirme hakkını elinden almaktadır. Her toplumda, kadının annelik rolü veya içgüdüsü sebebiyle çocuklarını kadın bir çocuk doktoruna muayene ettirmek isteyen aileler kadar, evdeki annelik ve eş rolünün iş yaşamında hekime ayak bağı olacağını düşündüğü için erkek hekimlerin mesleki anlamda daha iyi yetiştiklerine inanan bireyler de vardır. Pek çok kadın namahrem kavramının etkisiyle kadın jinekoloğa muayene olmaktadır. Aynı şeyleri deneyimlemek ve aynı fizyolojiye sahip olmak, özellikle cinsiyetle ilişkili hastalıklarda kendi cinsiyetinden bir hekimi tercih etme sebebi olarak görülse de kadınların bir kısmı kadın jinekologların kendilerine karşı daha acımasız olduklarını düşünmektedir. Genellikle kişilerin bilinçaltlarındaki“cerrahi=güç=erkek”denkleminden dolayı erkek bir cerrah tercih edilse de, erkek cerrahların kontrolsüz güç uygulamasından korktuğu için kadın cerraha yönelen kişiler de vardır. Bu farkındalık ve farklılık, hekim seçiminde cinsiyete yönelik tercihler araştırılırken toplumun olabildiğince farklı uçlarından kişilerle ve nitel yöntemlerle seçimlerin nedenlerine inmeyi bir gereklilik haline getirmektedir. Derinlemesine görüşmelerle yapılan ve farklı sosyokültürel düzeylere sahip 8 kadın ve 8 erkeğin dahil edildiği bu araştırma sonucunda; kişilerin büyük çoğunluğunun kendi cinsiyetlerine özgü hastalıklar için kendileriyle aynı cinsiyetteki hekimi tercih ettikleri; yaptıkları hekim seçiminin, kendi bakış açıları veya toplumun onlarda oluşturduğu önyargılardan çok, hekimlerin kendi tercihlerinden kaynaklandığını düşündükleri; anne, eş, hekim olan bir kadının mesleğine bir erkek kadar çok zaman ayıramayacağına inandıkları ortaya koyulmuştur. Ayrıntılı muayene etmek, dikkatli dinlemek, hastanın anlayacağı şekilde anlatmak, ilgili davranmak, sıcakkanlı olmak, daha merhametli ve şefkatli olabilmek ve estetik algı kadın hekimlere atfedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Observation about the Choices People Make Regarding the Gender of the Physician While Selecting a Physician: a Qualitative Study In today's world, due to the fact that we perceive an individual as“male”or“female”prior to viewing them for the things they have achieved as an individual, clouds our judgment and causes us to prioritize their gender and limit their abilities accordingly. In every community, there are those who would rather have their child be examined by a female pediatrician due to the belief of the motherly role and instinct that females have. On the other hand, there are those who believe that being a mother and a wife would be a millstone round one's neck therefore believe that male doctors are better trained in the medical field. Most women prefer female doctors when it comes to gynecology, because the privacy of the examination. Even though it is thought that having experienced the similar situations and having the same physiology are the two major factors regarding the choice of a physician, some women think that female gynecologists are fairly more brutal towards them. Subconsciously, people have the“surgery= power= male”equation in their minds, therefore prefer male surgeons whilst others prefer female surgeons being afraid that male surgeons may possess uncontrolled power. Such awareness and difference requires the study of gender related choices of physicians to involve people of all different backgrounds and figure out, in a qualitative way, the reasons why such decisions are made. This research, which involves deep conversations with 8 women and 8 men all with different sociocultural backgrounds showed that most individuals prefer same gender physicians for the treatment of gender related issues. Moreover, it showed that the choosing of a physician is mostly based on the choices of the physicians themselves, not their personal views or the prejudices that the society inflicts upon them, revealing that a female physician who also happens to be a mother and a wife simply doesn't have enough time to improve their careers. Conducting a thorough medical examination, listening more carefully and explaining the problems and solutions in a matter that the patient can understand easily, being more humanistic and empathetic, being kinder and compassionate are ascribed to female physicians.