Keban Baraj Gölü Alburnus mossulensis (Heckel, 1843) popülâsyonunda büyüme parametrelerinin belirlenmesi
The investigation of some population parametres of Alburnus mossulensis (Heckel, 1843) in Keban Dam Lake
- Tez No: 557654
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FAHRETTİN YÜKSEL, DOÇ. DR. MEHMET ZÜLFÜ ÇOBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Munzur Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu tez çalışması, Keban Baraj Gölü'nde yaşayan ve“gümüş balığı”olarak bilinen Alburnus mossulensis (Heckel, 1843)'in yaş ve eşey dağılımı, boy ve ağırlık dağılımı, büyüme özellikleri, kondisyon faktörü gibi bazı populasyon parametrelerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmada kullanılan toplam 260 adet balık numunesi, yuvarlak ağızlı kepçe kullanılarak Haziran 2018 ile Mayıs 2019 tarihleri arasında Keban Baraj Gölü'nden temin edilmiştir. Laboratuara ulaştırılan balıkların boy ve ağırlıkları belirlendikten sonra pul materyali kullanılarak yaş tayinleri yapılmıştır. Populasyon parametreleri standart metotlar kullanılarak hesaplanmıştır. Von Bertalanffy büyüme parametrelerinin belirlenmesi amacıyla FAO-ICLARM FISAT II paket programı kullanılmıştır. İncelenen 260 adet balık numunesinin I-VII yaş grupları arasında dağılım gösterdiği, %53,85'inin dişi ve %44,23'ünün erkek bireylerden oluştuğu tespit edilmiştir. Balıkların %1,92'sinin cinsiyeti belirlenememiştir. Dişi/erkek oranı 1:0,82 olarak bulunmuştur. Yapılan X2 testinin sonucunda, bütün yaş gruplarında eşey oranları arasındaki farkın istatistiki olarak önemsiz olduğu (p>0,05), dişi/erkek oranının 1:1'den farklı olmadığı görülmüştür. Boy-ağırlık ilişkisini belirlemek amacıyla yapılan regresyon analizinde regresyon katsayısı (b) dişilerde b=3,5555 (pozitif allometrik büyüme), erkeklerde b=3,2131 (pozitif allometrik büyüme) ve tüm bireylerde b=3,4707 (pozitif allometrik büyüme) olarak belirlenmiştir. İncelenen bireylerin total boy uzunlukları 9,5-18,2 cm, ağırlıkları ise 5,4-59,5 g arasında değişiklik göstermiştir. Tüm bireylerde kondisyon faktörü değerleri 0,4 ile 1,15 arasında hesaplanmıştır. En yüksek oransal büyüme (%20,36) ile I-II yaş grubu arasında gerçekleşmiştir. Populasyonun von Bertalanffy büyüme parametreleri dişilerde; L∞=22,97cm, K= 0,12 yıl-1, t0=-3,84 yıl, W∞=124,42 g, erkeklerde; L∞=22,05 cm, K=0,16 yıl-1, t0=-2,8 yıl, W∞=87,05 g ve tüm bireylerde; L∞=22,64 cm, K=0,14 yıl-1, t0=-3,3yıl, W∞=110,86 g olarak belirlenmiştir. Farklı çalışmalardan elde edilen büyüme parametrelerin karşılaştırılmasında kullanılan“büyüme performans indeksi”(Munro'nun fi üssü, Φ') dişilerde 4,15, erkeklerde 4,35 ve populasyonun genelinde 4,27 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis study was carried out to determine the population distribution of Alburnus mossulensis (Heckel, 1843), living in the Keban Dam Lake and known as silver fish, as well as some population parameters such as growth, growth rates and condition factor. A total of 260 fish samples were obtained using a round mouth scoop from Keban Dam Lake between June 2018 and May 2019. After the length and weight measurements of fish were done in laboratory environment, age determinations were made by using scale material. Some population characteristics were determined by standard methods. To determine the growth parameters of von Bertalanffy, the FAO-ICLARM FISAT II package program was used. In the population distributed between age groups I-VII, 53.85% female and 44.23% male samples were found and 1.92% of the sample type did not reach maturity. Female/male ratio was determined as 1:0.82. As a result of the X2 test, it was observed that the difference between sex ratios in all age groups was statistically insignificant (p>0.05), female/male ratio was not different from 1:1. Regression coefficient (b) in females b = 3.5555 (positive allometric growth), b = 3.2131(positive allometric growth) in males and b = 3.4707 in all individuals (positive allometric growth) has been determined. The total length of the individuals examined was 9.5-18.2 cm and their weights ranged from 5.4-59.5 g. In all subjects the condition factor values vary between 0.4 and 1.15. The highest proportional growth (20.36%) was between I-II age group. Von Bertalanffy growth parameters of the female population; L∞= 22.97 cm, K=0.12 year-1, t0=-3.84 years, W∞= 124.42 g, in males; L∞=22.05 cm, K=0.16 years-1, t0=-2.8 years, W∞=87.05 g and in all individuals; L∞=22.64 cm, K=0.14 years-1, t0=-3.3 years, W∞=110.86 g .The growth performance index (Φ), which was used to compare the growth parameters obtained from different studies, was calculated to be 4.15 in females, 4.35 in males and 4.27 in the general population.