Çok türlü taşımacılık güzergâhlarında lineer optimizasyon veparçacıklı sürü optimizasyonunun karşılaştırılması
Comparison of linear optimization and particle swarmoptimization for transportation routes
- Tez No: 557808
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER FARUK CANSIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Yolcu ve yük taşınmasında hemen her ülkede demiryolu, karayolu ve havayolu ulaştırmasının yanında ülkenin coğrafi konumuna göre deniz yolu ulaştırmasından yararlanmaktadır. Son yıllarda ki genel yaklaşım, taşımacılığı bir bütün olarak ele alıp, aynı taşımacılıkta her ulaşım türünden en etkin bir şekilde yararlanma yoluna gitmektir. Bu sayede taşıma maliyetlerinin ve toplam taşıma süresinin azaltılmasına kadar birçok konuda avantaj sağlanmaktadır. Bu çalışmada, 18 şehir ve bunlar arasından seçilen 3 ve 4 şehir için çok türlü taşımacılık ile mesafe, süre ve birim maliyet değeleri hesaplanmaktadır. Yapılan çalışmada Lineer Optimizasyon ve Parçacıklı Sürü Optimizasyonu (PSO) yöntemi kullanılmaktadır. Lineer Optimizasyon ile yapılan analizler sonucunda 3 şehir için elde edilen değerler; mesafe 1560 km, süre 36,97 saat ve birim maliyet 116,21 TL olarak hesaplanmaktadır. 4 sehir için elde edilen değerler; mesafe 1572 km, süre 37,75 saat ve birim maliyet 125,37 TL olarak hesaplanmaktadır. 18 şehir için elde edilen değeler ise; mesafe 3282 km, süre 71,65 saaat ve birim maliyet 394,62 TL olarak hesaplanmaktadır. PSO için yapılan analizler sonucunda 3 şehir için elde edilen değeler; mesafe 1560 km, süre 36,97 saat ve birim maliyet 116,21 TL olarak hesaplanmaktadır. 4 sehir için elde edilen değerler; mesafe 1572 km, süre 37,75 saat ve birim maliyet 125,37 TL olarak hesaplanmaktadır. 18 şehir için elde edilen değeler ise; mesafe 3295 km, süre 71,65 saat ve birim maliyet 394,62 TL olarak hesaplanmaktadır. Lineer Optimizasyon ve PSO yöntemleri sonucu elde edilen değeler birbirleri ile kıyaslandığında; 18 şehir arasındaki mesafe değeri Lineer Optimizasyonda daha iyi çıktığı, diğer değerlerin ise aynı olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In the transportation of passengers and freight, almost every country benefits from sea transportation according to the geographical location of the country besides railway and road transportation. The general approach in recent years is to take care of transportation as a whole and to make use of every mode of transportation in the same transportation in the most efficient way. This provides an advantage in many aspects, from transportation costs to total transportation time reduction. In this study, 18 cities and 3 and 4 cities selected among them are calculated with various types of transportation, distance, time and unit cost values. In this study, Linear Optimization and Particle Swarm Optimization (PSO) method is used. As a result of the analysis with Linear Optimization, the values obtained for 3 cities; The distance is calculated as 1560 km, the time is 36.97 hours and the unit cost is 116.21 TL. Values obtained for 4 cities; The distance is calculated as 1572 km, the duration is 37,75 hours and the unit cost is 125,37 TL. The values obtained for 18 cities are; the distance is calculated as 3282 km, the period of 71,65 hours and the unit cost is 394,62 TL. As a result of the analysis for the PSO, the values obtained for 3 cities; The distance is calculated as 1560 km, the time is 36.97 hours and the unit cost is 116.21 TL. Values obtained for 4 cities; The distance is calculated as 1572 km, the time is 37,75 hours and the unit cost is 125,37 TL. The values obtained for 18 cities are; the distance is calculated as 3295 km, the duration is 71,65 hours and the unit cost is 394,62 TL. Compared to Linear Optimization and PSO methods; it is seen that the distance between 18 cities is better for Linear Optimization and the other values are the same.