Event detection on social media using transaction based stream processing engine
İşlem tabanlı akış işleme motoru ile sosyal medya üzerinden olay algılama
- Tez No: 557828
- Danışmanlar: PROF. DR. PINAR KARAGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmanın amacı sosyal media üzerindeki olayları mevcut çözümlerin doğruluk ve süre performanslarını arttırarak algılamaktır. Bir olay, belirli bir yerde belirli bir zaman aralığında gerçekleşen şeyler olarak tanımlanabilir. Bu tezde, bu sorun işlem tabanlı akış işleme problemi olarak modellenmiştir. Üç değişik olay algılama yöntemi bizim problemimize uyarlanmıştır. Bunlardan ilki anahtar kelimeye dayalı olay algılamadır. Kısa süre içerisinde sayısal olarak fazla artışa sahip olan anahtar kelimeleri bulur. İkincisi kümelemeye dayalı olay algılamadır. Bunu hiyerarşik kümelemenin bir versiyonu olarak da tanımlayabiliriz. Son olarak, hibrid olay algılama yöntemi ile ilk iki yöntem birleştirilmiştir. Problemimizi işlem tabablı akış işleme problemi olarak tanımladığımız için tüm yöntemler S-Store üzerinde uygulanmıştır. S-Store, dağıtık, ölçeklenebilir ve garantili sıralı iletim özelliklerine sahip bir işlem tabanlı akış işleme moturudur. Tüm olay algılama yöntemleri Twitter'dan alınan gerçek veri seti ile çalıştırılmış ve performansları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is detecting events on social media by improving current solutions in terms of accuracy and time performance. An event is something that occurs in a short duration of time in a certain place. In this thesis, the problem is modelled as a streaming transaction process. Three different event detection method is adapted to our solution. First one is the keyword-based event detection method that looks for bursty keywords in a period. The second one is the clustering-based event detection method which is a version of the hierarchical clustering algorithm. And the last one is the hybrid event detection method of keyword-based and clustering-based algorithms. To specify the problem as streaming transaction process, all algorithms are implemented on top of S-Store. S-Store is a streaming OLTP engine having distributed, scalable and guaranteed ordered delivery features. All of the event detection methods are run and evaluated their performance with a real data set obtained from Twitter.