Endoskopik transforaminal lomber disk cerrahisinde anatomik özelliklerin belirlenmesi ve klinik uygulamaya yönelik özel tasarım cihaz kullanımı( taze cesetlerde çalışma )
Descripton of anatomical landmarks in endoscopic lumbar disc surgery and use of a special designed device for clinical practice (study on fresh cadavers)
- Tez No: 557859
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ TUNCAY CANBOLAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Endoskopik transforaminal lomber diskektomi (ETLD), doku travmasını azaltmayı, iyatrojenik problemleri önlemeyi, omurganın segmental hareketliliğini ve stabilitesini korumayı ve bu şekilde hastayı en kısa zamanda günlük hayatına döndürmeyi amaçlayan bir yöntemdir. ETLD, son on yılda giderek daha yaygın kullanılmaya başlanmış, endoskopi ve görüntüleme cihazlarındaki gelişmeler, cerrahi yöntemlerdeki değişiklik ve ilerlemeler cerrahi başarıya yansımıştır. ETLD'nin mikroskopik lomber disk cerrahisine göre üstünlükleri; küçük insizyon, daha az doku travması ve kan kaybı, epidural skar dokusu gelişiminin az olması, obez hastalarda cerrahi yaklaşım kolaylığı, hafif sedasyon altında lokal ya da bölgesel anestezi ile uygulanabilmesi, ameliyat sonrası ağrı kesici tedavi kullanım ihtiyacının azalması ve iş gücü kaybının az olmasıdır. Daha fazla uygulanmak istenen bu yöntem için güvenli anatomik işaret noktalarını belirleyecek, kapsamlı anatomik çalışmalara gerek duyulmaktadır. Taze cesetlerde gerçekleştirilen bu çalışmada, batın bilgisayarlı tomografi (BT) incelemelerinden elde edilen verilerin, tarafımızca özel olarak geliştirilmiş bir yönlendirme cihazına tatbiki ile ETLD yapılması araştırılmıştır. C kollu skopi yardımıyla anatomik bölgeye ulaşıldığı kontrol edilmiş ve ETLD esnasında elde edilen endoskop görüntüleriyle de işlemin güvenle gerçekleştirilebildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Endoscopic transforaminal lumbar discectomy (ETLD) is a method aimed to reduce tissue trauma, prevent iatrogenic problems, protect spinal segmental mobility and stability and ambulate the patient as soon as possible. ETLD, more commonly being used over the last decade, advances in endoscopy and imaging devices, changes in surgical methods and advances are all reflecting in surgical success. Obvious advantages of ETLD over the microscopic lumbar disc surgery are; smaller incisions, less tissue trauma and blood loss, less postoperative epidural scar tissue development, easier surgical approach in obese patients, only local or regional anestesia implementation under light sedation, reduction in need of postoperative pain relief therapy and decreased loss of business power. For the safe application of this method, which is gaining more and more widespread use, comprehensive and anatomic studies are needed to determine safe anatomic entry points. This study was performed on fresh cadavers and ETLD method was investigated with the data obtained from the abdominal computed tomography (CT) which was applied to an orientation device developed by ourselves. With the help of a C arm fluroscopy, secure anatomic location was attained and with the help of endoscopic images obtained during the ETLD operation was safely achieved.