The effect of experience marketing over the process of consumer purchase decision
Deneyim pazarlamasının tüketici satınama karar sürecine etkisi
- Tez No: 557939
- Danışmanlar: DR. HAKAN ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
1980'leri takip eden yıllarda, pazarlarda rekabet kavramı, ulusal pazar olarak değil, uluslararası pazarda değerlendirilmeye başlanmıştır ve 1990'lardan sonra bu kavram küresel çapta genişlemiştir. Rekabet küresel boyutlarda yer almaya başladığından beri, şirketler için bu rekabetçi küresel ortamda hayatta kalma mücadelesi zorlaştı. Hayatta kalmanın zorlaşmasından dolayı, ürünleri veya hizmetleri satın almalarını sağlamak için müşterileri çekmenin farklı yolları araştırılmaya başlandı. Tecrübeye dayalı pazarlama faaliyetleri günümüzde bu bakış açısıyla daha popüler hale gelmiştir. Genel olarak, tecrübeye dayalı pazarlama stratejileri, deneyim ekonomisini yarattı ve beklendiği gibi tüketici kavramı bu eylemlerin merkezinde yer aldı. Tüketicilerin deneyim algısı, ürün veya hizmetlerle ilgili satın alma kararını etkileyen en önemli faktörlerden biri haline gelmiştir. Bu bağlamda, bu çalışma, tüketici ekonomisini tüketici davranışları bağlamında değerlendirmek için, tüketici satın alma kararının deneyim pazarlaması eylemlerinden nasıl etkilendiğini araştırmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Within the years after 1980's competition in markets evaluated from national markets to international and after 1990's this concept expanded to the global scale. As the competition began to takes place in global dimensions the struggle to stay alive in this competitive global enivironment for the companies has become harder. Because the fact that it has become harder to survive, it has been investigated different ways to attract the customers in order to make them buy the products or services. Experience based marketing activities have become more popular nowadays within this point of view. In general experience based maketing strategies created an experience economy and as expected the concept of consumer took its place at the center of these actions. The experience perception of the consumers has become one the major factors that influence the purchase decision about the products or services. In this context, this study aims to investigate how the consumer purchase decision is influenced or affected by experience marketing actions in order to evaluate the experience economy in the percpective of consumer behaviors.