Edirne çevresinde yetişen Silene frivaldszkyana Hampe ve Silene fabarioides Hausskn (Caryophyllaceae) türleri üzerinde morfolojik, anatomik, palinolojik ve karyolojik araştırmalar
The morphological, anatomical, palynological and karyological properties of Silene frivaldskzyana Hampe and Silene fabarioides Hausskn (Caryophyllaceae) in Edirne
  1. Tez No: 558022
  2. Yazar: NİHAN USLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLDEN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada, Edirne çevresinde yetişen Silene frivaldskyzana Hampe ve Silene fabarioides Hausskn türleri morfolojik, anatomik, palinolojik ve karyolojik açıdan incelenmiştir. Morfolojik çalışmalarda, türlerin deskripsiyonları, tayin anahtarları, morfolojik ölçümleri toplanan materyaller üzerinde floristik sistematik literatüre dayanılarak yapılmıştır. Türlerin anatomik özelliklerinin incelenmesinde, her iki türün kök enine kesitlerinde epiderma veya periderma, korteks, floem ve ksilem kısımları ölçülmüştür ve öz bölgelerinde druz kristallerine rastlanmıştır. Gövde enine kesitlerinde ise epiderma, korteks, endodermis, sklerankima, floem ve ksilem kısımları ölçülmüştür ve öz bölgesinde druz kristalleri gözlenmiştir. Yaprak enine kesitlerinde ise üst ve alt epidermis, palizat ve sünger parankiması ölçüleri verilmiştir ve stoma indeksleri hesaplanmıştır. Her iki türde de diastik ve anizositik tip stoma gözlenmiştir. Kristaller açısından incelendiğinde ise yine her iki türün yaprak enine kesitinde mezofil içine dağılmış druz kristalleri gözlenmiştir. S.frivaldszkyana 'nın alt ve üst yaprak yüzeysel kesitlerinde kristal gözlenmez iken, S.fabarioides'te basit kristaller gözlenmiştir. Türlerin polen morfolojileri incelendiğinde her iki türün de polen şeklinin sferoidal, polen tipinin periporat ve polen yüzeyi granülat olduğu saptanmıştır ve türlerin polen çapı, por çapı, porlar arasındaki uzaklık, ekzin ve intin kalınlığı ölçülmüştür. Karyolojik çalışmalarda her iki türde de metafaz kromozomları sayısının 2n=24 olduğu gözlenmiştir. Silene frivaldskyzana Hampe ve Silene fabarioides Hausskn türleri bu çalışmada ilk defa anatomik ve palinolojik açıdan incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the present study morphological, anatomical, palynological and karyological studies of Silene frivaldskyzana Hampe and Silene fabarioides Hausskn grown in Edirne were investigated. In the morphological study, descriptions and identification keys and morphological measurements were made on the collected material according to the floristic systematic literature. In anatomical investigations, the measurements of epiderma or periderma, cortex, phloem and xylem of the root of S. frivaldskyzana and S. fabarioides were given and druse crystals were observed in the pith region. In addition to this, the measurements of epiderma, cortex, endoderma, sclerenchyma, phloem and xylem of the stem of both of the species were given and druse crystals were seen in the pith region. In leaf sections of S. frivaldskyzana and S. fabarioides the measurements of upper and lower epiderma, palisade and spongy parenchyma were given and stoma index were measured. Diacytic and anisocytic stoma types were seen in all species. In cross sections of the leaves druse crystals were seen in the mesophyll of both of the species. While simple crystals were seen in the superficial sections of the leaves of S. fabarioides they were not seen in S. frivaldskyzana. In palynological investigations, pollen shape is spheroidal, pollen type is periporate, and pollen ornamentation is granulate in both of the species. Measurements of pollen and pore diameter, distance between the pores, thickness of exin and intine were measured. In karyological studies chromosome numbers are given as 2n=24. In this study, anatomical and palynological properties of S. frivaldskyzana and S. fabarioides were given for the first time.