Sıcak-nemli iklim bölgesinde açıklık ve çatı tipinin enerji verimliliğine etkisi, Adana örneği
Energy efficiency for hot- humid climate based on openings and roof type, Adana case
  1. Tez No: 558829
  2. Yazar: ÇİĞSEM YAĞMUR YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERPİL ÇERÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Geleneksel mimari, enerjiyi fazla kullanmadan yapının bulunduğu iklim koşullarında uygun tasarım kararları sunar. Bu çalışmanın amacı, farklı yapısal katmanları olan, aynı ısıtma ve soğutma alanına sahip iki konut yapısını karşılaştırmak ve böylece binalarda enerji performansını arttırmaya katkı sağlamaktır. Bu doğrultuda, örnek olarak ele alınan referans konut yapısında, pencere saydamlığının arttırılması, cam tipinin iyileştirilmesi, güney yönündeki pencerelere gölgeleme elemanlarının eklenmesi; yanı sıra teras çatı yerine yeşil çatı tipi seçimiyle pasif tasarım tekniklerinin enerji verimliliğine etkisi, saat bazında dinamik simülasyon yaklaşımını kullanan eQUEST programı ile analiz edilmiştir. Çalışmada beş farklı enerji modeli geliştirilmiş, her birinin enerji performansları arasındaki farklılaşma ortaya konmaya çalışılmıştır. Elde edilen verilere göre; -Referans yapının enerji tüketiminin, modern bir Adana evinden % 40 daha az olduğu, -Referans binadaki pasif güneş tasarımının etkisi ile ısıtma yüklerinde % 6 azalma sağlandığı, -Yeşil çatı kullanımı ile, yıllık elektrik ve gaz tüketiminde sırasıyla % 6 ile % 55 oranında tasarruf sağlandığı tespit edilmiştir. Sonuç olarak, referans bina yüzeyindeki açıklıklara pasif güneş enerjisi tasarım stratejilerinin ve yeşil çatı tipinin uygulanması ile özellikleri iyileştirilen yapının yıllık toplam enerji performansının % 48 daha kazançlı hale getirileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Traditional architecture offers appropriate design decisions in climatic conditions without the use of energy. The goal of this study is to compare two residential buildings with varied structural layers with the same heating and cooling area and thus contributing to improve energy performance in buildings. In this respect, in the reference housing structure which is taken as an example, increasing the window transparency, improving the glass type, adding shading elements to the windows in south direction; Besides, the effect of passive design techniques on energy efficiency by selecting green roof type instead of terrace roof was analyzed with eQUEST program using dynamic simulation approach on hourly basis. In this study, five different energy models have been developed and the differentiation between the energy performances of each has been tried to be revealed. According to the data obtained; - Energy consumption of the reference building is 40% less than a modern Adana house, - 6 % reduction in heating loads due to passive solar design in the reference building, - With the use of green roof, it is determined that the annual electricity and gas consumption is saved between 6 % and 55 % respectively. Consequently, it has been identified that passive solar energy design strategies and green roof type were applied to the openings on the reference building surface and total energy performance of building improved by 48%.