Üç boyutlu şehir modeli üretimi: Turhal (Tokat) örneği
3D city models production: a case study for Turhal (Tokat)
  1. Tez No: 558857
  2. Yazar: HÜLYA TUNA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA DİHKAN, PROF. DR. FEVZİ KARSLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Teknolojinin ve fotogrametri biliminin gelişmesi sonucunda fotogrametrik çalışmalarda kullanılan donanımlar ve fotogrametrik çalışmalar sonucunda elde edilen ürünlerde yenilikler meydana gelmiştir. Bu gelişmelerden birisi fotogrametrik amaç için üretilen kameralara düşey algılayıcıların yanında eğik algılayıcıların da eklenmesidir. Yeryüzü ve yeryüzünde bulunan objeler hakkında daha fazla bilgi edinimini sağlayan bu kamera sistemi fotogrametri bilimine yeni sonuç ürünler kazandırmıştır. Bu çalışma fotogrametri çalışmalarında kullanılmaya başlayan eğik kamera sistemleri ve bileşenlerini, bu kamera sistemlerinden elde edilecek veri setlerini, veri setlerinden elde edilecek ürünleri, 3B şehir modeli üretim aşamaları ve kullanım alanlarını içermektedir. Çalışma bölgesi olarak Tokat İli Turhal İlçesi seçilmiştir. Gerçek (true) ortofoto üretimi, katı model üretimi, katı modellerin kaplanması, 3B şehir modeli üretimi gerçekleştirilmiş ve üretimi gerçekleştirilen bu yapılar üzerinde sorgulama yapabilme ve yapıları farklı veri kümeleri ile ilişkilendirebilme imkanı sağlayan 3B katı modellere dayalı şehir modellerinin tercih edilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In consequence of development of technological and photogrametry science have took place innovations in equipments which is used in photogrametric studies and in products which is obtained in consequence of photogrammetric studies. One of these innovations is added to, cameras which is generated for photogrammetric aim, oblique sensors as well as vertical sensors. This camera system which provides more getting information about earth and objects which is on earth have brought new result products to photogrametry science. This study includes oblique camera systems and its components which are started to use photogrametry studies, data sets which will be obtained from these camare systems, products which will be obtained from data sets, production stages and usage areas of 3D city models. Produce of true orthophotos, produce of solid model, encrust of solid models, produce of 3D city models have been realized and it has been concluded that it should be prefere 3D city models based on solid models which enabled to able to question on this elements which is performed production and associated this elements with different data