Evrişimli sinir ağları ile görüntülerde bulanıklık tespiti
Blur detection of images with convolutional neural networks
- Tez No: 558888
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Görüntülerin onarılması ve iyileştirilmesi, sayısal görüntü işleme uygulama alanlarında önemli bir yere sahiptir. Bulanık görüntülerin iyileştirilebilmesi için bulanıklık derecelerinin belirlenmesi çok önemlidir. Bu tez çalışmasında bulanık görüntülerin bulanıklık derecelerinin belirlenmesinde evrişimli sinir ağları kullanılmıştır. Görüntülerin bulanıklaştırılması işlemi nokta dağılım fonksiyonu ve ortalama filtre kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Nokta dağılım fonksiyonu kullanılarak bulanıklaştırılan görüntülerin, gaussian dağılım parametresinin belirlenmesi evrişimli sinir ağları ile gerçekleştirilmiştir. Ayrıca ortalama filtre kullanılarak bulanıklaştırılan görüntülerin, maske boyutları evrişimli sinir ağları kullanılarak belirlenmiştir. Öğrenme katsayıları, yığın büyüklüğü gibi parametrelere göre farklı evrişimli sinir ağları mimarileri incelenmiştir. Çalışmanın sonucunda uygun mimariler belirlenmiş ve evrişimli sinir ağları ile görüntülerin bulanıklık tespitinin gerçekleştirildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Image restoration and image enhancement has an important place in the application areas of digital image processing. Determining the degree of blur is very important for improving blurred images. Convolutional neural networks have been used to determine the degree of blur of blurred images in this thesis. Blurring of the images have been executed using the point distribution function and the average filter. Gaussian distribution parameters of the blurred images which have been blurred by using the point distribution function have been determined by convolutional neural networks. Also, the mask size of the blurred images which have been blurred by using average filter have been detected by convolutional neural networks. Different convolutional neural network architectures have been examined according to the parameters such as the learning rate and the batch size. As a result of this study, suitable architectures have been determined and also blur detection of the images with convolutional neural networks have been performed.