Kafkas ıhlamuru (Tilia rubra DC. subsp. caucasica) tohumlarındafarklı ekim ortamlarının ve tohum toplama zamanının çimlenme üzerine etkilerinin analizi
Analysis of different sowing environment and seed collection period on germination in Tilia rubra DC. subsp. caucasica
  1. Tez No: 558894
  2. Yazar: GÜLLİZAR ÖZYURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER YÜCESAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışma Tilia rubra DC. subsp. caucasica türünün Karadeniz Teknik Üniversitesi kampüsü içerisinde yer alan farklı üç ağaçtan temin edilen tohumlarla gerçekleştirmiştir. Bu tohumlar iki farklı tohum toplama zamanında (15 Ağustos, 5 Eylül) toplanıp kendi doğal süreci örnek alınarak aynı gün içerisinde ekimi yapılmıştır. Bu ekimler farklı yetişme ortamları olarak açık alan gölge, açık alan gölgelemesiz ve sera koşullarında olacak şekil de üç farklı ortamda ön işlem uygulanmadan ekimi yapılmıştır. Elde edilen sonuçlarda en iyi çimlenme yüzde başarısı % 59,0 ve % 47,0 oranı ile 1 ve 3 no'lu ağaçtan 5 Eylül döneminde toplanan tohumların açık alan gölge ortamına ekiminde elde edilmiştir. En yüksek çimlenme hızı ise Ağustos döneminde 1, 2 ve 3 no'lu ağaçtan toplanan ve açık alanda gölgeleme yapılmayan ekim ortamında ekilen tohumlarda sırasıyla 36, 36 ve 40 gün olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Tilia rubra DC. subsp. caucasica seeds which were collected from three different trees located in the Karadeniz Technical Univeristy campus were used as a material in this study. Seeds were collected at two different periods (15 August and 5 September) and sowing was done in the same day without any pre-treatment by taking into account the natural process of seed falling. Three different sowing environments (green house, open environment and open environment with shade effect) were used for obtaining germination characteristics. Obtained results showed that best germination percentage occurred in the open sowing environment with shade effect as 59.0% and 47.0% in seeds which were collected from the origins 1 and 3 in September. However, the best germination speed was obtained under the open environment conditions in seeds collected from the origins 1, 2 and 3 in August as 36, 36 and 40 days respectively.