Türkiye'de kullanılan havalimanı bilgilendirme grafiklerinin incelenmesi ve bir havalimanı bilgilendirme grafiği
Examination of airport information graphics used in Turkey and designing an airport information graphic
- Tez No: 558991
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEKİR KİRİŞCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sivil Havacılık, Ulaşım, Fine Arts, Civil Aviation, Transportation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
“Türkiye'de Kullanılan Havalimanı Bilgilendirme Grafiklerinin İncelenmesi ve Bir Havalimanı Bilgilendirme Grafiği Tasarımı”adlı tez çalışması, ülkenin turizm açısından önemli ve uluslararası ticaret yollarında bulunan havalimanlarında kullanılan bilgilendirme grafiği tasarımlarının incelenmesi ve bu grafiklerin yorumlanmasını içermektedir. İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı, Ankara Esenboğa Havalimanı, İzmir Adnan Menderes Havalimanı, Antalya Havalimanı ve 6 Nisan 2019 tarihinde hava trafiğine kapılarını kapatmış olan İstanbul Atatürk Havalimanı' nın bilgilendirme grafiklerinde kullanılan renklerin yarattığı psikolojik etkileri, yazı karakterlerinin okunabilirliği ve uyumu, hazırlanan piktogramların yapı olarak birbirlerine uyumlarının detayları yer almaktadır. Tezin proje aşaması için, TAV Airport yönetimindeki Antalya Havalimanı (AYT) için hareketli bilgilendirme grafiği tasarımları hazırlanmıştır. Tasarımlarda, uluslararası bir dil olan piktogram tekniği kullanılmıştır. Piktogram ve hareketli grafikler ile havalimanı için yeni bir bilgilendirme grafiği önerisinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The thesis study titled“Examination of Airport Information Graphics Used in Turkey and Designing an Airport Information Graphic”includes the examination of information graphics used in the airports located on the international trade roads and the paths of our country significant in terms of tourism as well as the discussion on these graphics. Psychological effects, readability and harmony of letter fonts, and the compatibility of the prepared pictograms with one another in terms of their structure on the information graphics of İstanbul Sabiha Gökçen Airport, Ankara Esenboğa Airport, İzmir Adnan Menderes Airport, Antalya Airport, and İstanbul Atatürk Airport, where air traffic was stopped on 6th April, 2019 are included in this study. For the project stage of the thesis, sprite information graphic designs were prepared for Antalya Airport (AYT) administered by TAV Airport. In these designs, the pictogram method was used as it is an international language. A new information graphic suggestion was presented for the airport with pictograms and sprite graphics.