Bulanık istatistiksel proses kontrol tekniği ile bims hafif yapı malzeme üretiminin analizi
Analysis of pumice brick light building material production with fuzzy statistical process control technique
- Tez No: 559302
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN UÇURUM, DR. ÖĞR. ÜYESİ AKIN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bayburt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
İstatistiksel Proses Kontrolü (İPK), üretim çıktılarının ürün özelliklerini belirlenen kalite aralıklarında yapılmasını kontrol eden, sağlayan ve standart dışı üretimin önüne geçmede mühendislerin kullandığı en önemli matematik esaslı bir araçtır. Ancak konvansiyonel İPK'nın yetersiz kaldığı durumlarda bu yetersizliği gidermek maksadıyla, bulanık küme teorisinden yararlanılan daha hassas istatistiksel proses kontrolüne imkan veren bulanık istatistiksel proses kontrol yaklaşımları geliştirilmiştir. Bu çalışmada, bir hafif yapı malzemesi olan Bims'in üretim sürecin kontrol altında olup olmadığının belirlenmesinde bulanık istatistiksel proses kontrol tekniklerinden yararlanılarak elde edilen sonuçlar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Statistical Process Control (SPC) is the most important a math-based tool used by engineers to control non-standard production and to ensure that production outputs are performed at specified quality ranges. However, in cases where conventional SPC is inadequate, fuzzy statistical process control approaches have been developed which enable more precise statistical process control using fuzzy set theory. In this study, fuzzy statistical process control techniques have been used to determine whether Bims, a lightweight construction material with fuzzy observation values, is under control of the production process.