Türkiye ve cezayir dış ticaretinin gelişimi
Development of turkish foreign trade and algeria
  1. Tez No: 559312
  2. Yazar: ABDELHAKIM GUENDOUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNERİ AKALIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Günümüzde, Türkiye'nin dış ticaretinin gelişimi için Cezayir yeni bir Pazar potansiyeli oluşturmaktadır. Cezayir Kuzey Afrika'da yer alan tarım ve hayvancılık açısından gelişime kapalı; fakat madenler ve enerji kaynakları açısından zengin bir ülkedir. Cezayir'in 2000'lerin başından beri içerisine girdiği kalkınma hamlesi; ülkeyi hem diğer Avrupa ülkeleri hem de Türkiye için cazip bir pazar alanı haline getirmiştir. Özellikle, işlenmiş gıda ve ara mallar açısından pazarın açlığı Türkiye'nin ihracat yaptığı önemli bir ülke olarak Cezayir'in ön plana çıkmasına neden olmuştur. Ancak, dış ticaret imkanları ve potansiyeli iki ülke arasında siyasi, idari ve kültürel ilişkilerden; sürece dahil olan rakip ülkelerin uyguladığı dış ticaret stratejilerinden yoğun olarak etkilenmektedir. Bu nedenle, bu çalışma içerisinde öncelikli olarak Cezayir'in ülke profili netleştirilmeye çalışılmıştır. Ülkenin içinde bulunduğu konum üzerinde etkili olan sosyal, kültürel, iktisadi ve tarihsel süreç incelenmiş olup; dış ticaretin gelişebilmesi açısından etkili olabilecek faktörler belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde Türkiye'nin dış ticaret politikaları tarihsel süreç içerisinde ele alınmıştır ve bu bağlamda 2000 sonrası ticaret stretejilerinin bir analizi yapılmıştır. Çalışmanın son bölümünde ise Türkiye ve Cezayir arasındaki dış ticaret ilişkileri tarım ve gıda ürünleri ve sanayi mamulleri olarak iki ana çerçevede incelenmiştir. Bu bölüm içerisinde istatistiki verilerden yararlanarak Türkiye ve Cezayir arasındaki ticaret ilişkileri istatistiki bir biçimde değerlendirilmiştir; iki ülke arasında ithalat-ihracat ve dış ticaret dengesi analiz edilmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise Türkiye'nin Cezayir'e dış ticaretinde lokomotif özelliği gösteren dış ticaret kalemleri pazar büyüklüğü ve pay açısından analiz edilmiştir. Bu bağlamda, kar getiren kalemlerin sürekliliği, bu süreçte etkili olabilecek dış unsurlar, rekabet, ikili anlaşmalar ve iki ülke ticaretinde dış ticaretin artması için yapılabilecek çalışmalar değerlendirilerek incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, Algeria is creating a new market potential for the development of Turkey's foreign trade. Algeria is closed for development in agriculture and livestock in North Africa; But it is a rich country in terms of mines and energy resources.The development of Algeria, which has entered into since the beginning of the 2000s; Has made the country an attractive marketplace for both other European countries and Turkey. In particular, the hunger of the market in terms of processed food and intermediate goods has caused Algeria to become the foreground as an important country to which Turkey exports. However, foreign trade opportunities and potential political, administrative and cultural relations between the two countries; Is heavily influenced by the foreign trade strategies implemented by the rival countries included in the process. For this reason, it has been tried to clarify the country profile of Algeria in this study. The social, cultural, economical and historical processes that have an impact on the location of the country are examined; The factors that could be effective in terms of the development of foreign trade were tried to be determined in the first part of the study. In the second part of the study, Turkey's foreign trade policy was dealt with in the historical process and an analysis of post-2000 trade strategies was made in this context. In the last part of the study, foreign trade relations between Turkey and Algeria were examined in two main contexts as agriculture and food products and industrial goods. In this section, statistical data were used to evaluate trade relations between Turkey and Algeria; Import-export and trade balance between the two countries were analyzed. In the last part of the study, foreign trade items which show the locomotive characteristic of foreign trade of Turkey to Algeria are analyzed in terms of market size and share. In this context, the continuity of the profitable items, the external factors that can be influential in this process, competition, bilateral agreements and the factors that can develop in the trade of the two countries are evaluated.