Türkiye'deki katı atık yönetimi uygulamaları ve kırsal alandaki yansımaları;Tokat merkez ilçe örneği
Solid waste management practices and reflections on rural areas in Turkey, Tokat central district example
  1. Tez No: 559888
  2. Yazar: ÖZGE EKİNCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
TOKAT GAZİOSMANPAŞA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ TARIM EKONOMİSİ ANA BİLİM DALI (TEZ DANIŞMANI: PROF. DR. Adnan ÇİÇEK) Kırsal alanda tarım-çevre ilişkilerini konu alan bu çalışma, Tokat Turhal Zile Pazar Katı Atık Yönetim Birliği sorumluluk alanında yürütülmüştür. Araştırmada, bölgedeki ilçelere bağlı 12 köyde 105 kişi ile anket çalışmasının sonuçları değerlendirilmiştir. Çalışmada ayrıca 68 köy muhtarlığı anketinin sonuçlarına yer verilmiştir. Araştırmada, muhtarlık anketleri ile bölgede yer alan köylerin çevresel altyapısı, sorunları ve yaygın tarımsal uygulamalar bütünleşik şekilde değerlendirilmiştir. Kırsal alanda yaşayan kişilerle gerçekleştirilen anketler ile tarım-çevre ilişkileri kapsamında ilgili kişilerin çevresel konulara bakışları değerlendirilmiştir. Kişilerin yaşı ve eğitim durumu ile bölgede faaliyet gösteren katı atık birliğinin çalışmalarından haberdar olma durumu, günlük ortaya çıkan katı atıkları bertaraf etme şekli, hayvansal ve bitkisel atıkları değerlendirme şekli, tarımsal faaliyetler esnasında çevreye zarar verebilecek uygulamalara bakışı gibi konular arasında ki-kare analizleri yapılmıştır. Yapılan ki-kare analizlerinde genç ve eğitimli kişilerin çevreye duyarlılığının ve çevre bilincinin daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, bölgede faaliyet gösteren katı atık birliğinin daha etkin çalışması için neler yapılması gerektiği ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
TOKAT GAZİOSMANPAŞA UNIVERSITY GRADUATE SCHOOL OF NATURAL & APPLIED SCIENCES DEPARTMENT OF AGRICULTURAL ECONOMICS THESIS ADVISOR: PROF. DR. Adnan ÇİÇEK This study, which focuses on agriculture-environment relations in rural areas, was carried out in the field of responsibility of Tokat Turhal Zile Pazar Solid Waste Management Association. The results of the survey were evaluated with 105 people in 12 villages of districts in the region. In addition, the results of 68 village headmen questionnaires were included. In the research, the environmental infrastructure, problems and widespread agricultural practices of the villages in the region were evaluated in an integrated manner through the headmen surveys. Through surveys conducted with rural people, their views on environmental issues were evaluated within the context of agricultural-environmental relations. Chi-square analyzes were conducted among the subjects such as age and education level of the people, awareness of the activities of the solid waste union operating in the region, the way of disposing of the solid wastes occurring daily, the way of evaluating the animal and plant wastes, and the perspectives on the practices that may harm the environment during agricultural activities. In the chi-square analysis, it was determined that young and educated people have higher environmental sensitivity and environmental awareness. In addition, it has been tried to put forward what needs to be done for the solid waste union operating in the region to work more effectively.