Development of structural optimization and neural network design tool for buckling behaviour of skin-stringer structures under combined compression and shear loading
Birleşik basma ve kesme yükleri altında kabuk-kiriş yapılarının burkulma davranışı için yapısal optimizasyon ve yapay sinir ağ bazlı tasarım yöntemi geliştirilmesi
- Tez No: 559901
- Danışmanlar: DOÇ. ERCAN GÜRSES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Kirişlerle güçlendirilmiş kabuk yapıları, hava araçlarındaki yüksek basma ve kesme kuvvetlerine direnç sağlayan ve ağırlığı minimize eden yapılardır. Ağırlığın en aza indirgenmesi, optimum tasarım parametrelerinin birleştirilmesiyle elde edilir. Kabuk ölçüleri, kiriş aralığı ve kiriş kesit ölçüleri kabuk-kiriş yapılarının burkulma davranışını etkileyen kritik parametrelerdendir. Bu tezin amacı, çok sayıda kirişe sahip kabuk yapılarının tasarımına yönelik sinir ağı tabanlı bir tasarım aracı geliştirmek ve verilen yükler altında geometrik bir optimizasyon gerçekleştirmektir. Tasarım aracını oluşturmadan önce, minimum sayıda kiriş içeren basitleştirilmiş bir yapı ve yan kenarlardaki kirişlerin davranışlarını temsil eden sınır koşulları bulunmuştur. Sonrasında da bazı kritik tasarım parametrelerinin burkulma davranışı üzerindeki etkisi incelenmiştir ve hangi parametrenin mukavemeti efektif olarak arttırmak veya azaltmak için kullanılması gerektiği belirlenmiştir. İkinci aşamada, yaklaşık yedi bin sonlu elemanlar (SE) modeli, Phyton dilinde yazılmış bir betik yardımıyla ABAQUS SE programında oluşturulmuş ve analiz edilmiştir. Bu betik, her analiz için farklı bir tasarım parametresini değiştirir ve analiz sonuçlarını toplar. Bu tasarım değişkenleri ve analiz çıktıları, MATLAB NNTOOL araç kutusunda yapay sinir ağı (YSA) oluşturmak için gruplanır. Bu yöntem, burkulma analiz sonuçlarının geleneksel SE analizlerine göre çok daha hızlı belirlenmesini sağlar. Bu araç, belirli bir geometri için, verilen yükler altında kritik burkulma yükünü ve güvenlik katsayısını tahmin edebilir. Son aşamada ise dış boyutları ve uygulanan basma-kesme yükleri bilinen bir bölge için MATLAB OPTIMTOOL araç kutusu kullanılarak, minimum ağırlığa ulaşmak için bi yapısal optimizasyon çalışması yapılmıştır. Bu çalışmadaki tek kısıt, verilen yükler altında yapının burkulma yaşanmamasıdır. Bu sayede kabuk ve kiriş kalınlıkları, kiriş ölçüleri ve kirişlerin yerleşimi için optimum sonuçlar elde edilir.
Özet (Çeviri)
Stiffened panels are commonly used in aircraft structures in order to resist high compression and shear forces with minimum total weight. Minimization of the weight is obtained by combining the optimum design parameters. The skin panel dimensions, the stringer spacing and the stringer dimensions are some of the critical parameters which affect the global buckling behaviour of the stiffened panel. The aim of this thesis is to develop a neural network design tool and to carry out a geometric optimization for panels having a large number of stringers under combined loadings. Before the design tool creation, a simplified panel with minimized number of stringers and the boundary conditions to be substituted for the side stringers are found. Then the effect of some critical design parameters on the buckling behavior is investigated and it is determined which parameter is used in order to increase or decrease the strength effectively. In the Artificial Neural Network (ANN) phase, approximately seven thousand finite element (FE) models are created and analyzed in ABAQUS FE program with the help of a script written in Phyton. The script changes the parametric design variables for the analyses and collect the results. These design variables and analysis results are grouped together in order to create an ANN in MATLAB NNTOOL toolbox. This process allows faster determination of buckling analysis results than the traditional FE analyses. This tool can predict the critical buckling load and the margin of safety for a given geometry and given loads. In the last phase, a structural optimization study is carried out by using MATLAB OPTIMTOOL toolbox for a specific region with given external dimensions and the applied compression-shear loads by using genetic algorithm method. The only constraint is not to buckle under given loadings. In this way, optimum weight is obtained for optimum design variables, which are the stringer and skin thicknesses, stringer dimensions and stringer placement.