Görünür ışık haberleşmesinde modülasyon türlerinin incelenmesi
Investigation of modulation types in visible light communication
- Tez No: 559917
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEVENT GÖKREM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
İnsanlık tarihinin en önemli sosyal etkinliği olan haberleşme, gelişen teknolojiler ile farklı bir boyuta ulaşmıştır. Öyle ki sadece insanlar değil elektronik cihazlar arasında dahi bir haberleşme söz konusu haline gelmiştir. Yakın zamanda, verimli ve güvenli haberleşme sağlaması, az enerji tüketimi ile Görünür Işık Haberleşmesi (VLC) dikkatleri üzerine çekmiştir. Işık yayan diyotların (LED) haberleşme ve aydınlatma gibi iki farklı amaçla aynı anda kullanılabilmesi özellikle kapalı alanlarda büyük avantaj olarak görülmektedir. Bu avantajlardan faydalanmak için dünya genelinde VLC üzerinde yapılan çalışmalar diğer kablosuz haberleşme türlerine kıyasla yoğunluk kazanmıştır ve birçok farklı başlık altında devam etmektedir. Bu başlıklardan biri olan modülasyon ise VLC sistemlerinde veri aktarımı için önemli bir konudur. Birçok farklı modülasyon türleri haberleşmede kullanılsa dahi ışığın doğası gereği Yoğunluk Modülasyonu/Doğrudan Sezim (IM/DD) tekniğinin kullanılması gerekmektedir. Bu nedenle kullanılacak modülasyon yöntemi hem ışığın doğasına uygun hem de verimli haberleşme sağlayacak şekilde belirlenmelidir. Bu çalışmada VLC hakkında temel bilgilerden bahsedilmiş, kullanılabilecek modülasyon türleri incelenmiştir. Ayrıca Optisytem benzetim yazılımı ile iki farklı modülasyon türü için sistem özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Communication, which is the most important social activity in the history of humanity, has reached a different dimension with developing technologies. So much so that not only among people, but also even electronic devices communication has become common.Recently, Visible Light Communication (VLC) has attracted attention with its efficient and secure communication and low energy consumption. The fact that light emitting diodes (LEDs) can be used simultaneously for two different purposes such as communication and illumination provides a great advantage, especially in confined spaces. In order to take advantage of these advantages, studies on VLC have been intensified compared to other types of wireless communication and continues under many different headings. Modulation, which is one of these topics, is an important issue for data transfer in VLC systems. Even if many different modulation types are used in communication, it is necessary to use Intensity Modulation / Direct Detection (IM / DD) technique because of the nature of light. For this reason, the modulation method to be used should be determined both in accordance with the nature of the light and to ensure efficient communication. In this study, basic information about VLC is mentioned and the modulation types that can be used are examined. Also the system properties for two different modulation types were examined with Optisytem simulation software.