Yabancıların Türkiye'deki sağlık kurumlarındaki tedavilerinde kurum, hekim ve aracı şirketler sorumluluğu
The responsibility of institutions, doctors andintermediary organizastions in the treatment of foreigners in the health institutionsin Turkey
- Tez No: 560167
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN DOST
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Sağlık Kurumları Yönetimi, Law, Health Care Management
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Uluslararası sağlık turizmi ve sağlık turizmi faaliyetleri çerçevesinde, faaliyet gösteren kurum, hekim ve aracı kuruluşların sorumluluğu anlatılmıştır. Bu çalışmanın amacı sağlık alanında faaliyet gösteren aracı kuruluş, özel hastane ve hekimin, yabancı hastayla olan ilişkilerindeki yükümlülüklerine değinmektir. Bu tarafların faaliyetleri, sorumluluk doğuran iş ve işlemleri ne olduğu incelenmiştir. Buna göre uygulamadaki hususlara değinilerek eleştiri ve tavsiyelerde bulunulmuştur. Bu bağlamda sağlık turizmi konusunda öncelikle süreci başlatan olan aracı kuruluş incelenmiştir. Ayrıca aracı kuruluşun görevleri, hak ve yükümlülüklerine değinilmiştir. Sonrasında yabancı hastayla ilişki içindeki özel hastane ve hekimin görevleri, hakları ve yükümlülükleri anlatılmıştır. Buna göre uygulamadaki sorunlara çözüm yolları incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis international health tourism, physician and organizations working in this contexts are described. The purpose of this thesis, is the responsibility of physician, private hospital and the health sevtors in the fieldof health organizations againts relations with the foreing patients. In this topic, stand on about, activities of these organizations, Works about couse responsibility. According this thesis, many subjects are criticized and gived advice about some execution of administration, that initiateprocess. Mediator organization's missions have been studied stand on rights and liabilities. After that seqentrally have been studied about private hospital and physician because of be started relationship between physician and foreing patient. According to this duties of private hospitals and physiciansalso their rights and obligations separetly have been studied. According to this, solution sought about administration problems.