Milletlerarası ticarî tahkimde uyuşmazlıkların çözüm aracı olarak elektronik ticarî tahkim
Electronic commercial arbitration as a tool for the settlement of disputes in international commercial arbitration
  1. Tez No: 560428
  2. Yazar: BASHDAR ABDULLAH MOHAMMED
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP ÖZGENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Geleneksel tahkim milletlerarası ticarî uyuşmazlıkların çözümünde yaygın olarak kullanılan bir çözüm yöntemidir. Elektronik tahkim, geleneksel tahkimin tüm özelliklerine sahip olan, ancak elektronik ortamda gerçekleşen tahkimdir. Geleneksel tahkimin, elektronik ticaretin gereklerine uygun gelişmeyi sağlayamadığı da aşikârdır. İşte bu durum karşısında, milletlerarası ticarî faaliyetlerden özellikle elektronik ortamda cereyan eden ticarî faaliyetlerden kaynaklanan uyuşmazlıkların“elektronik tahkim”yoluyla çözülmesi artık sıkça gündeme gelmektedir. Elektronik tahkim, elektronik ticaretin gelişmesi ile paralel olarak gelişmiş ve yaygınlaşmıştır. Bu bağlamda, yüksek lisans tez çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde; tahkime ilişkin genel bilgiler içermektedir ve elektronik tahkime giriş niteliği taşımaktadır. İkinci bölümde ise, milletlerarası elektronik ticarî tahkimde kanunlar ihtilâfı meseleleri üzerinde duracağız. Üçüncü bölümde de elektronik tahkimde, tahkim talebinden karar verilme ve uygulama sürecine kadar değineceğiz. Bu çalışmada bu konuların ortaya çıkardığı sorunlar ve öneriler incelenerek çalışmaya son verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Traditional arbitration is widely used as a solution for international commercial disputes. Electronic arbitration is the arbitration that takes all the features of traditional arbitration but takes place in an electronic environment. It is evident that traditional arbitration has not provided for appropriate developments suitable to the requirements of electronic commerce. As a result of this situation, the solving of disputes arising from international commercial activities, especially in the electronic environment, by using electronic arbitration is frequently discussed. Electronic arbitration has developed and expanded in parallel with the development of electronic commerce. In this context, our thesis study consists of three parts. In the first part; it contains general information on arbitration with an introduction to electronic arbitration. In the second part, we focus on issues of conflict of laws in international electronic commercial arbitration. In the third section, we touch on the arbitration process in electronic arbitration also the decision-making and implementation process. In this study, the problems and suggestions of these issues were examined and the study was finalized.