Alfalarla oluşturulan reaksiyonların tesir kesitlerinin nükleer modellerle hesaplanması
Nuclear model calculations of cross sections of alphas-induced reactions
  1. Tez No: 560641
  2. Yazar: NUR BETÜL YİĞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN ATEŞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Füzyon reaktör malzemelerinin üzerine alfalarla oluşturulan reaksiyonlar için tesir kesiti hesaplamaları reaktör teknolojisinin gelişmesi açısından oldukça önemlidir. Özellikle, tesir kesitlerinin maksimum olduğu enerji bölgelerindeki verileri hesaplamak ve ölçmek uyarılma fonksiyonunun karakteristiğini tanımlamakta fayda sağlar. Bu tez çalışmasında, bazı reaktör malzemeleri üzerine alfalarla oluşturulan reaksiyonların tesir kesitlerini belirlemek için nükleer model hesaplaması yapılmıştır. Bu hesaplamalarda, ALICE/ASH ve TALYS 1.9 nükleer reaksiyon kodları kullanılmıştır. Geometri bağımlı hibrit model ve İki bileşenli eksiton model denge-öncesi hesaplamalar için kullanılmıştır. Denge hesaplamalarında ise Weisskopf-Ewing ve Hauser-Feshbach modeller tesir kesitlerini belirlemek için seçilmiştir. Tüm bu hesaplamalardan elde edilen tesir kesitleri mevcut deneysel verilerle karşılaştırılmış ve sonuçlar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cross section calculations for alpha-induced reactions on fusion reactor materials are very important for the development of reactor technology. In particular, the calculation and measurements of the data in the energy regions with the maximum cross sections are important to define the characteristic of the excitation function. In this thesis, nuclear model calculations were made to obtain cross sections of reactions induced by alphas on some reactor materials. ALICE/ASH and TALYS 1.9 nuclear reaction codes were used in these calculations. The geometry dependent hybrid model and the two component exciton model were used at pre-equilibrium calculations. The equilibrium calculations for obtaining cross sections were made using Weisskopf-Ewing and Hauser-Feshbach models. The cross sections obtained from all these calculations were compared with the available experimental data and the results were discussed.