Optimization of acquisition and processing parameters in sentinel lymph node scintigraphy using SPECT/CT Monte Carlo simulation
Sentinel lenf nodu sintigrafisinin çekim ve işleme parametrelerinin SPECT/CT Monte Carlo simülasyonu ile optimizasyonu
  1. Tez No: 560803
  2. Yazar: AYŞENUR YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALBERT GÜVENİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
SPECT/CT görüntüleme, meme kanseri teşhis ve tedavisi sırasında sentinel lenf nodu (SLN) haritalandırmasının iyileştirilmesi için lenfosintigrafiye destek olarak kullanılmakla birlikte literatürde bu konuya odaklı SPECT/CT çekim ve işleme parametrelerinin simülasyon ile optimizasyonu araştırmaları bulunmamaktadır. Bu çalışma, Monte Carlo simülasyonu ile SPECT görüntülemesinde SLN tespitinin optimize edilerek bu alandaki ilk çalışma olmayı amaçlamaktadır. Araştırmada LEHR ve LMEGP kolimatör kullanılan Symbia T6; Siemens, Erlangen, Germany SPECT/CT gama kamera sistemi SIMIND Monte Carlo simulasyon programı ile modellenmiş, antropomorfik fantom olan ZUBAL torso fantom kullanılarak oluşturulan meme kanserli gerçek bir hastanın SPECT görüntülemesi simüle edilmiştir. Rekonstrüksiyonlardaki attenüasyon ve/veya saçılma düzeltmeleri CASToR aracı ile yapılmış ve görüntü kalitesi gözlemlenen SLN kontrastına göre analiz edilmiştir. Çalışma sonucunda attenüasyon düzeltmesinin her iki kolimatör için en iyi yöntem olduğu saptanmış, SLN kontrast parametresine göre LMEGP kolimatörün LEHR kolimatör kadar iyi sonuçlar verebildiği değerlendirilmiştir. Ulaşılan sonuçlar literatür ile uyumludur. Bu araştırmada sunulan yöntem, meme kanserinde SLN SPECT/CT görüntülemesindeki gama kamera, kolimatör, hasta boyutları ve rekonstüksiyon düzeltme yöntemleri vb. çekim ve görüntü işleme parametrelerinin optimizasyonunun gerçekçi, doğru ve fziksel fantom ve kilinik çalışmalara göre daha az maliyetli olarak gerçekleştirilebilmesine olanak kılacaktır.
Özet (Çeviri)
Although single photon emission computed tomography/computed tomography (SPECT/CT) systems have been in use to enhance the detection of sentinel lymph nodes SLNs with lymphoscintigraphy, recently no study has focused on optimization of acquisition and processing parameters of SPECT/CT imaging of SLN detection in breast cancer examinations using simulations. The purpose of this study was to carry out SLN detectability optimization with a SPECT Monte Carlo simulation for the first time. SIMIND Monte Carlo simulation program was used to model The Symbia T6; Siemens, Erlangen, Germany SPECT/CT system that was equipped with LMEGP and LEHR collimators. In order to simulate SPECT imaging of a realistic patient with breast cancer, a voxel-based anthropomorphic phantom by ZUBAL torso phantom was constructed. Image reconstructions with or without attenuation and scatter corrections were performed with CASToR software. Quality of reconstructed images was evaluated according to SLN contrast with respect to background. Reconstruction with attenuation correction was found to be the optimum reconstruction method for both collimators. SPECT imaging with LMEGP collimator yielded competitive results over LEHR collimator in terms of SLN contrast. The results of the study are in agreement with the literature. The method presented in this study will enable optimization of acquisition and processing parameters of SLN SPECT imaging such as different gamma camera(s), collimator settings, patient dimensions, and reconstruction correction methods (attenuation, scatter) in breast cancer examinations realistically, accurately and at a lower cost than physical phantom or patient studies.