Arabidopsis thaliana'da ağır metal toksisitesinin katlanmamış protein yanıtı üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of effects of heavy metal toxicity on unfolded protein response in Arabidoposis thaliana
- Tez No: 560890
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARIŞ UZİLDAY
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Biyoloji, Biology
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ege Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Genel Biyoloji Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 85
Özet
Tüm hücresel proteinlerin yaklaşık üçte biri Endoplazmik retikulum (ER)'de olgunlaşmaktadır. ER'de bulunan moleküler şaperonlar ve katlanma katalizörleri; çeşitli yeni sentezlenmiş proteinlerin katlanmasını ve çevirimini teşvik etmektedir. Bu süreç hataya çok açık olduğundan tüm ökaryotik hücrelerde proteinleri sürekli takip eden ve durumunu belirleyen bir kalite kontrol sistemi bulunmaktadır. Potansiyel olarak zararlı ve doğal olmayan protein yapıları desteklenerek katlanmakta veya parçalanmaktadır. Spesifik bir parçalanma işlemi için kesin olarak kusurlu katlanmış proteinler ara maddelerden ayrıştırılarak ER'ye gönderilir. Her ne kadar bu işlemin temeli mayadan hayvanlara ve bitkilere kadar korunmuş gibi görünse de, yanlış katlanmış glikoproteinlerin ER ilişkili bozunmasında belirli farklılıklar vardır. ER kalite kontrol olaylarının genel önemi; çeşitli hücre yüzey reseptörlerinin biyogenezinde rol almaktadır ve çeşitli stres durumlarında protein homeostazını korumaktadır.
Özet (Çeviri)
Approximately one third of all cellular proteins mature in the endoplasmic reticulum (ER). Molecular chaperones and folding catalysts in ER; promotes the folding and conversion of various newly synthesized proteins. Since this process is very clear to the error, there is a quality control system that constantly monitors proteins and determines their status in all eukaryotic cells. Potentially harmful and unnatural protein structures are supported or collapsed. Certain defective folded proteins for specific fragmentation are separated from the intermediates and sent to ER. Although the basis of this procedure seems to be preserved from yeast to animals and plants, there are some differences in the ER related degradation of improperly folded glycoproteins. General importance of ER quality control events; it plays a role in the biogenesis of various cell surface receptors and protects protein homeostasis in various stress situations