Modeling water supply and demand balance of Istanbul under future climate and socio-economic change scenarios
İklim ve sosyo-ekonomik değişim senaryoları altında İstanbul'un su arz ve talep dengesinin modellenmesi
  1. Tez No: 560931
  2. Yazar: SULTAN KILINÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İREM DALOĞLU ÇETİNKAYA, PROF. DR. BAŞAK GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Nüfus artışı, şehirleşme ve endüstrileşmedeki gelişmeler ile birlikte, Istanbul büyükşehrinin içmesuyu talebinde artışa sebep oluyor. Ayrıca, iklim değişikliği de su kaynakları üzerinde ciddi etkilere sahip. Bu sebeplerden dolayı, Istanbul'daki sosyo-ekonomik değişim ve iklim değişikliğinin su arz talep dengesi üzerinde yarattığı etkilerle baş edebilmek için sürdürülebilir su yönetimi uygulamaları gereklidir. Bu çalışmada, Entegre Su Kaynakları Yönetimi (IWRM) araçlarından biri olan Water Evaluation and Planning Systems (WEAP) modelleme programı, nüfus artışı ve su tüketimi gibi sosyo-ekonomik değişimlerle birlikte iklim değişikliğinin su arz talep dengesi üzerindeki etkilerini ve Istanbul'un gelecekteki (2100 yılına kadar) denge durumunu incelemek amacıyla kullanılmıştır. Model farklı sosyo-ekonomik ve iklim değişikliği senaryoları altında incelenmiştir. Senaryo oluşumu ve analizi sırasında, Yağış-Akış Metod'una uygun olarak havzanın fiziksel ve hidrolik yapısına dair veriler kullanılmıştır. Sonuçlara göre, şehir iklim değişikliğinin olumsuz etkilerini 2030 yılından sonra daha çok hissedecek ve 2040 yılından sonra bu etkiler daha tahmin edilemez düzeyde gerçekleşecek. Şehrin dış su kaynaklarına, özellikle Melen Nehri'ne, olan bağımlılığı ise artan su talebiyle birlikte şehrin içme suyu yönetimini daha riskli kılmaktadır. Iklim ve sosyo-ekonomik değişikliklerin yarattığı etkiler altındayken, suyu akıllıca yöneten bir topluma erişebilmek için, tüm paydaşların katılımıyla desteklenen teknolojik gelişmeler, politik düzenlemeler ve çevre bilincini arttıracak eğitsel çalışmalar gereklidir.
Özet (Çeviri)
Population growth creates an increased freshwater demand with the subsequent developments due to urbanization and industrialization in the metropolis Istanbul, Turkey. Climate change has additional serious impacts on water resources. Therefore, sustainable water management practices are required to cope with the dynamic socio-economic change and climate change on water demand and supply balance in Istanbul. In this study, Water Evaluation and Planning Systems (WEAP) modeling program, as an Integrated Water Resources Management (IWRM) tool, is used to understand the impacts of climate change and socio-economic changes such as population growth and water use on water demand and supply balance and to know what awaits Istanbul until 2100. The model is analyzed under different scenarios of socio-economic and climate change. The physical and spatial properties of the watershed basin and catchment hydrology data appropriate with Rainfall Runoff (Simplified Coefficient) Method of WEAP are used in the baseline scenario construction and scenario analysis. Regarding the results, the city is expected to experience the negative impacts of climate change much more after 2030 while the impacts will get more dispersed and unpredictable after 2040. The high dependency on the external water resources, especially on Melen River, is increasing the water insecurity of the city especially with the pressure created by increased total water demand of the city. To achieve a water-smart society under the increasing pressures of climate change and socioeconomic changes; technological improvements, policy changes and educational activities to increase environmental awareness are needed with the joint contributions of all stakeholders.