Kaman (Kırşehir) floritlerinin mineralojik-petrografik incelemesi ve süstaşı olarak kullanılabilirliği
Mineralogical-petrographical investigation and usability as gemstone of Kaman (Kırşehir) fluorites
  1. Tez No: 560933
  2. Yazar: DOĞANAY ELİF KETENCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKAY KAYDU AKBUDAK, DR. ÖĞR. ÜYESİ MELTEM GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışmasında Kırşehir iline bağlı Kaman ilçesi sınırları içerisinde yer alan Hamit, Karakütük, Bayındır ve Yeniyapan köyleri arasında kalan bölgede gözlenen floritler mineralojik, petrografik ve gemolojik olarak incelenmiştir. Çalışmada süstaşı özelliği taşıma olasılığı bulunan floritlerin tespit edilmesi, oluşum mekanizmalarının ve yan kayaç ilişkilerinin belirlenmesi ve gemolojik olarak değerlendirilebilirliğinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. İnceleme alanındaki floritler, Üst Kretase yaşlı, gri- pembe renkli K-feldispat, plajiyoklas, kuvars, amfibol ve biyotit türü mafik mineralleri içeren Orta Anadolu Granitoyidlerinde faylara bağlı altere seviyelerde, birkaç santimetreden iki metreye kadar ulaşan damarlar halinde mor, yeşil, pembe, sarı ve beyaz renklerde gözlenmektedir. Petrografik incelemelerde floritler TN'de renksiz ya da morumsu; ÇN'de ise karanlık olarak gözlenmiştir. Yan kayacın ise kuvars siyenit olduğu belirlenmiştir. Yapılan süstaşı kesim çalışmalarıyla da çalışma alanındaki floritlerin süstaşı olarak değerlendirilebiliceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this master thesis, the fluorites observed in the region between Hamit, Karakütük, Bayındır and Yeniyapan villages in Kaman district of Kırşehir province were investigated mineralogically, petrographically and gemologically. In this study, it is aimed to identify the fluorites which have properties of gemstones, to determine the formation mechanisms and side rock relations and to determine the gemological evaluability. Fluorites in the study area, observed as veins reaching a few centimeters to two meters and in purple, green, pink, yellow and white colors in faults connected to the altered levels in Upper Cretaceous aged, the Central Anatolian Granitoids containing gray-pink colored K-feldspar, plagioclase, quartz, amphibole and mafic minerals like biotite. In petrographic studies, fluorites were observed as colorless or purplish in plane polarized light and dark in crossed polarized light. It was determined that the side rock is quartz syenite. According to studies of gemstone cuuting, it was also thought that the fluorites in the study area could be considered as the gemstone.