Hocaköy baraj yeri (İnegöl-Bursa) rezervuar alanı duraysızlıklarının değerlendirilmesi
The evoluation of the reservoir instabilities at Hocaköy dam site (İnegöl-Bursa)
- Tez No: 561278
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KAYABAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışma kapsamında, Hocaköy Barajı (İnegöl-Bursa)' nın rezervuar alanında bulunan paleoheyelanlar incelenmiştir. Hocaköy Barajı' nın rezervuarında su tutulmadan önceki ve su tutulduktan sonraki durumlarda statik ve dinamik (depremli) koşullar araştırılmış ve duraysızlığın oluşup oluşamayacağı tahmin edilmiştir. Paleoheyelanlar Üst Miyosen yaşlı İnegöl Formasyonu' nun kiltaşları, altere kiltaşları ve Kuvarterner yaşlı yamaç molozundan oluşmaktadır. Paleoheyelanlardaki kayma yüzeyi daireseldir. Paleoheyelanların kayma yüzeylerini paleoheyelanlardaki kiltaşları ile altere kiltaşları arasındaki sınır oluşturur. Paleoheyelanlar Hocaköy Barajı' nın rezervuar alanında aks yerine yaklaşık 1 km uzaklıkta yer almaktadır. Rezervuar alanında su tutulmadan önce statik koşuldaki durumda yapılan analizlerde belirlenen minimum güvenlik katsayılarına göre paleoheyelanlar duraylıdır ama depremli koşulda paleoheyelanlarda duraysızlık gözlenebilir. Rezervuar alanında su tutulduktan sonra suyun maksimum su kotunda bulunduğu durumda statik koşulda paleoheyelanlar duraylıdır. Depremli durumda ise paleoheyelanlarda duraysızlık gözlenecektir.
Özet (Çeviri)
In this study, paleolandslides at Hocaköy Dam reservoir site (Inegöl-Bursa) were investigated. The static and dynamic (earthquake) conditions were investigated before accumulation of water in reservoir and after accumulation of water in reservoir and the probability of instability were estimated. Paleolandslides forms from the claystones and alterated claystones of Inegöl Formation which is upper Miocene aged and Quaternary aged slope wash material. Circular sliding surface occurs in these type landslides. Sliding surface are between claystones and alterated claystones in paleolandslides. Paleolandslides are locates in reservoir site approximately 1 km to the dam axis. Before accumulation of water in reservoir, the paleolandslides are stable under static condition with minimum factor of safety according to stability analysis. However under eartquake condition, instability may be observed. When the maximum water level maximum at reservoir lake, the paleolandslides will be stable under static condition. The instability will be observed under earthquake condition at paleolandslides.